Bize Ulaşın

ATPL

ATPL

 
Ticari pilot lisansı alarak havayollarında pilot olarak çalışmayı hedefleyen kişilerin uçuş eğitimi aşamasında önlerine çıkan birçok havacılık terminolojisinden biridir. ATPL nedir bunu anlamak için ilk etapta bu kısaltmanın açılımını yaparak başlayalım. Airline Transport Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinin birleşiminden oluşan bir havacılık terimi olup Havayolu Nakliye Pilot Lisansı anlamına gelmektedir.
 

Havayolu Nakliye Pilot Lisansı Nedir?

 
Hava yolu nakliye pilot lisansı, hususi pilot lisansı, ticari pilot lisansı gibi bir pilot lisans çeşididir. Nakliye pilotu ne demek denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak havayolu pilotluğu gelir. Nakliye pilot lisansı aslında hem yolcu uçaklarını hem de kargo maksatlı kullanılan uçakları kullanan pilotların sahip olması gereken pilot lisans türüdür. Nakliye pilotu maaşı havayolları ve kargo taşımacılığı sektöründe çalışan pilotlar için farklılık gösterse de bazı durumlarda kargo taşımacılığı firmalarının sunduğu maaş imkanları havayolu pilot maaşlarından daha iyi olabilir.
 

ATPL Lisansı Nasıl Alınır?

 
Uçuş eğitimine başlayan birçok kişi uçuş eğitiminin sonunda ATPL lisansı alacağını düşünür. Ancak uçuş eğitimini aldığınızda elinize geçen pilot lisans çeşidi Çok Motorlu Aletli Uçuş Yetkisi bulunan ticari pilot lisansıdır. Ticari pilot lisansı ATPL Frozen Lisansı olarak da tanımlanmaktadır.
 

ATPL(A) Pilot Lisansı Nedir?

 
ATPL(A) Pilot Lisansı teriminde parantez içinde kullanılan A harfi Aircraft İngilizce teriminin ilk harfidir. Bu pilot lisansına sahibi olabilmeniz için ATPL frozen kaldırma şartlarını karşılıyor olmalısınız. Bu lisansa sahip olabilmeniz için minimum 1500 saat uçuş yapmış olmanız gereklidir. Ayrıca bu 1500 saatlik uçuşun 500 saatlik kısmı ticari uçuşlarda gerçekleşmiş olmalıdır.
 

MPL ATPL Farkı Nedir?

 
Havacılık terminolojisinde önümüze çıkan kısaltmalardan bir diğeri de MPL terimidir. MPL İngilizce Multi-Crew Pilot License teriminin kısaltmasıdır. MPL lisansı sahibi olabilmeniz için MCC – Multi Crew Cooperation ve JOT – Jet Orientation Training aşamalarının tamamlanmış olması gereklidir.
 

Entegre Eğitim Nedir?

 
Entegre eğitim, modüler uçuş eğitiminden farklı olarak uygulanır. Entegre eğitim modüler eğitimden farklı olarak eğitime başlanılan uçuş eğitim organizasyonunda tamamlanması gereken ve eğitim programı uçuş eğitim programınca önceden belirlenerek uygulanan ve bu programa uymanız gereken bir uçuş eğitim çeşididir. Modüler eğitimden farklı olarak Entegre Eğitim aşamasında 150 saat uçuş gerçekleştirilir.
 

ATPL Eğitimi Nedir?

 
Bu Eğitim, diğer uçuş eğitim modüllerinden farklı olarak içeriğinde uçuş eğitimi bulunmayan teorik bir uçuş eğitim aşamasıdır. ATPL uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim olarak verilebilmektedir. ATPL teori kaç saat yüz yüze kaç saat uzaktan eğitim olarak sunulabilir uçuş okulu eğitim dokümanında belirtilmiş olup en fazla %90’lık bölümü uzaktan eğitim olarak verilebilir.
 

ATPL Teori Eğitimi Nedir?

 
ATPL teori eğitimi SHGM tarafından yetkilendirilmiş uçuş okullarınca onaylı uçuş eğitim dokümanlarına uygun olarak sunulur. ATPL eğitimi 650 saatlik bir teori eğitimi aşamasıdır. Bu eğitim kapsamında alınan teorik eğitim sonrasında da SHGM tarafından yapılan sınavlara katılarak sınavlarda başarılı olmalısınız. Bu sebeple birçok kişinin merak ettiği ATPL kaç ay sürer sorusunun cevabı aslında tamamen bu eğitimi alan pilotların SHGM tarafından yapılan sınavların tamamlaması için geçen süreye bağlıdır.
 
Peki bu teori eğitimini almak isteyen pilotların ödemesi gereken ücret ne kadar? Bu teori eğitiminin ücreti ortalama 1500 – 2000 Euro seviyesinde olup diğer uçuş eğitim modülleri ile birlikte alındığında daha uygun maliyetli olmaktadır. Bu sadece teorik eğitim aşaması için ödenecek ücret olup maliyet hesaplamalarınızda kullanmak için her bir dersten 80 TL’lik sınav ücretini de hesabınıza dahil etmelisiniz.
 

ATPL Dersleri Nelerdir?

 
Bu eğitim esnasında toplam 14 dersten eğitim alınmaktadır. Bu eğitim kapsamında alacağınız ATPL 14 ders şunlardır;
 
 • 010 Air Law – Hava Hukuku
 • 021 Airframe, Systems, Engines and Electrics – Gövde, Uçak Sistemleri, Motor ve Elektrik
 • 022 Instrumentation – Uçuş Aletleri
 • 031 Mass and Balance – Ağırlık ve Denge
 • 032 Performance – Uçak Performansı
 • 033 Flight Planning and Monitoring – Uçuş Planlama ve İzleme
 • 040 Human Performance and Limitations – İnsan Performansı ve Limitleri
 • 050 Meteorology – Meteoroloji
 • 061 General Navigation – Genel Seyrüsefer
 • 062 Radio Navigation – Radyo Seyrüsefer Usulleri
 • 070 Operational Procedures – İşletme Prosedürleri
 • 081 – Principles of Flight – Uçuş Prensipleri
 • 091 VFR Communication – VFR Telsiz Usulleri
 • 092 IFR Communication – IFR Telsiz Usulleri
 
Bu teori eğitimini tamamladıktan sonra SHGM tarafından yapılan sınavlara katılarak başarılı olmalısınız. SHGM sınav tarihleri sene başında yayınlanmakta olup planlamalarınızda bu tarihleri göz önüne almalısınız.
 

ATPL Sınavları

 
Sınavlara hazırlanmak için kullanabileceğiniz birçok online hazırlık sistemi mevcuttur. Uzun dönem ATPL tester Access uygulaması bu maksatla kullanılmış olsa da soruların güncellenmeye başlaması ve bilgisayar işletim sistemlerinin güncellenmesi ile geçerliliğini yitirmeye başlamıştır.
 
Sınavları vermek için ilk sınava girdiğiniz tarihten itibaren 18 ay süreniz vardır. Bu sebeple sınav tarihleri planlamanızı yaparken bu süreyi göz önünde bulundurmalısınız. SHGM, bu sınavları yapma konusunda yetkili otoritedir. Sınav ücretleri haricinde SHGM ye ATPL lisans ücreti ödemeniz gerekmemektedir.
 

ATPL Retake Nedir?

 
Sınavlara ilk girdiğiniz tarihten itibaren 18 aylık süre zarfında toplam en fazla 6 oturumda bir dersten en çok 4 kez sınava katılmak koşulu ile tamamlamalısınız. Bu koşullardan herhangi birisini ihlal etmeniz durumunda bir uçuş okulunda tekrar kursa katılarak sınavlara baştan başlamak sorunda kalırsınız. Bu durumda katılmanız gereken kursa Retake kursu denir. Bu kurs toplam 60 saatlik hızlandırılmış bir teori eğitimidir.
 

ATPL Aşamasında PIC Uçuş Yapılabilir mi?

 
Atpl eğitimi uçuş eğitimi yapılan bir aşama olmaması ve uzun sürmesi sebebiyle uçuştan uzak kaldığınız bir dönem olacaktır. Uçuş eğitim becerilerinizi taze tutmak adına bu dönemde PIC uçuşlar yapabilirsiniz. Bu eğitimin teorik dersleri PIC uçuşları ile birleştiğinde sizleri zorlayabilir ancak uçuş becerilerinizi taze tutmak adına ayda birkaç saat uçuş yapmak sizlere de bu noktada faydalı olacaktır.
 

ATPL Lisansı veya uçuşa dair diğer konular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

ATPL - Airline Transport Pilot License yani Havayolu Nakliye Pilot Lisansı kelimelerinin kısaltılmış halidir. CPL lisansı alarak ticari pilot olabilirsiniz ancak havayollarında çalışabilmeniz için ATPL Teori derslerinden eğitim alarak sınavlarda başarılı olmalısınız. ATPL teori eğitimi 650 saatlik teori eğitimi olup 14 dersten eğitim verilmektedir.

ATPL Frozen Lisansı, ATPL teori sınavlarını başarıyla tamamlamış, CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimini tamamlamış ancak ATPL lisansına sahip olmak için gerekli uçuş saatini tamamlamamış pilotların sahip olduğu lisans türüne verilen isimdir. Yani esasında uçuş eğitiminiz tamamlandığında ATPL Frozen lisansı sahibi olursunuz. ATPL Frozen lisansınızı normal ATPL Lisansına çevirebilmeniz için en az 500 saati ticari uçuş olmak üzere minimum 1500 saat uçuş saatine sahip olmalısınız.

ATPL lisansı Airline Transport Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşturulmuş Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı anlamına gelen pilot lisans türüdür.

ATPL - Airline Transport Pilot License kelimelerin kısaltmasından oluşan Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı anlamına gelen terimin kısaltılmış halidir. Havayollarında pilot olarak çalışabilmeniz için ATPL lisansına sahip olmanız zorunludur. ATPL lisansı alabilmeniz için CPL eğitimi kapsamında verilen teorik eğitimin biraz daha genişletilmiş hali olan teori derslerini tamamlamanız ve sınavlarda başarılı olmanız gereklidir. Tabiki CPL lisansı alırken direk olarak ATPL teori eğitimi alıp ATPL sınavına girerek başarılı olmanız durumunda ATPL lisansını alabilirsiniz. Önce CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı teori eğitiminin alınması zorunlu değildir.

ATPL lisansı yani havayolu taşımacılığı pilot lisansına sahip olmanız için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • En az 21 yaşında olmak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak,
 • Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • CPL – Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı ve MEP IR – Multi Engine Piston Landing Instrument Rating - Çok Motorlu Aletlili Uçuş Yetkisine sahip olmak,
 • ATPL Teori 14 Ders kapsamında verilen teori eğitimlerini tamamlamış ve sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlardan ders bazında minimum 75 alarak başarılı olmak,
 • Minimum lise mezunu olmak,

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarına katılırken yanınıza gireceğiniz sınava yönelik olarak cetvel, plotter, flight computer alabilirsiniz. Kalem, silgi ve not kağıdı sınav salonunda bulunduğundan bunlarla sınav salonuna girmenize müsaade edilmez. Ayrıca sınav salonuna cep telefonu ile de girmeniz yasaktır.

SHGM tarafından yayınlanmış olan 2022 yılı hizmet tarifesine göre her bir dersten sınav giriş ücreti 80 TL, tekrar sınava girmeniz gerekmesi durumunda tekrar ücret yatırmanız gerekmektedir.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarını tamamlamak için teori eğitimi tamamlandıktan sonra ilk sınava katılmak için 12 ay ilk sınav sonrası ise tüm derslerden geçmek için 18 ay süreniz vardır. Eğer yeterli motivasyona sahipseniz iyi bir çalışma ile bu süreci teori eğitimi de dahil 9 - 12 aylık bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Uçuş eğitim organizasyonlarının eğitim programları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce onaylanır. Bu eğitim programında eğitimin ne kadarlık bölümünün uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşeceği ne kadarlık bölümünün yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleşeceği belirtilir. ATPL teori eğitiminin en fazla %90'lık kısmı uzaktan eğitim şeklinde verilebilir. En az %10'luk kısmı yüz yüze tamamlanmalıdır.

SHGM tarafından yapılan ATPL teori sınavlarında her bir dersten en fazla 4 defa sınava katılabilirsiniz. Bunu dışında oturum sayısı, tüm sınavların tamamlanması için maksimum zaman sınırı gibi kriterlerde bulunmaktadır. Bu kriterlerden herhangi birisinde sorun yaşarsanız bir uçuş okulunda ATPL Re-take kursu alarak tekrar sınavlara katılabilirsiniz.

SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir Uçuş Eğitim Organizasyonunda ATPL Teori eğitiminizi tamamladıktan sonra en fazla 12 ay içerisinde minimum bir dersten sınava katılmalısınız.

ATPL teori eğitimini tamamladıktan sonra ilk teori sınavına katılmak için 12 aylık süreniz vardır. İlk sınava girdikten sonra ATPL 14 dersin tamamından geçmek için 18 aylık bir süreniz olacaktır. Bu süreç içerisinde bir dersten dahi başarısız olursanız ATPL Re-take kursuna katıldıktan sonra tüm ATPL 14 dersten tekrar sınava katılmanız gerekir.

SHGM tarafından ATPL teori sınavlarına katılırken bir oturum için belirlenmiş bir maksimum ders limiti yoktur. Ancak her bir ders için en fazla 4 defa sınava katılma hakkınız olduğu göz önünde bulundurularak geçebileceğinizden emin olmadan sınava katılmamalısınız.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarında bir dersten en fazla 4 kez sınava katılabilirsiniz.

ATPL 14 ders kapsamında SHGM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda en fazla 18 aylık süre zarfında 6 oturumda bir dersten en fazla 4 defa sınava girmek koşuluyla başarılı olmalısınız.

ATPL teori sınavları kapsamında soruların farklı zorluk derecelerine sahip olmalarından dolayı, her sorunun ağırlık katsayıları da birbirinden farklıdır. Sınavda 2 ve 3 katsayılı sorularla da karşılaşabilirsiniz. Sınav esnasında soruların ağırlık katsayılarına dikkat etmeniz iyi bir not almanız için önemlidir.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarına hazırlık için oluşturulmuş sınav hazırlık sistemleri çok az farklılıklar ile beraber aynı soru bankasını kaynak olarak almaktadır. Bu sebeple sınav hazırlık sistemi seçiminde kullanıcı dostu, sınava hazırlanmanızda size daha fazla yardımcı olabilecek sistemi seçmelisiniz. Sınav hazırlık sistemimiz çalışma ve sınav modüllerinin yanı sıra etkin soru analiz sistemi sayesinde de sizlerin sınava hazırlanırken en büyük yardımcınız olacaktır.

Hali hazırda ATPL 14 ders soru bankasında 11.000 soru bulunmaktadır. Sorular 2021 yılı ortasından itibaren güncellenmeye başlanmış olup 2021 yılı içerisinde mevcut sorulara 1500 ilave soru dahil olmuştur.

ATPL teori eğitimi toplamda 650 saat sürmekte olup bu eğitim kapsamında 14 ATPL dersi bulunmaktadır.

 • 010 – Hava Hukuku - Air Law
 • 021 – Gövde, Uçak Sistemleri Motor ve Elektrik - Airframe, Systems, Engines & Electrics
 • 022 – Uçuş Aletleri - Instrumentation
 • 031 – Ağırlık ve Denge - Mass & Balance
 • 032 – Uçak Performansı - Performance (Airplane)
 • 033 – Uçuş Planlama ve İzleme - Flight Planning & Monitoring
 • 040 – İnsan Performansı ve Limitleri - Human Performance and Limitations
 • 050 – Meteoroloji - Meteorology
 • 061 – Genel Seyrüsefer - General Navigation
 • 062 – Radyo Seyrüsefer Usulleri - Radio Navigation
 • 070 – İşletme Prosedürleri - Operational Procedures
 • 081 – Uçuş Prensipleri - Principles of Flight (Airplane)
 • 091 – VFR Telsiz Usulleri - VFR Communication
 • 092 – IFR Telsiz Usulleri - IFR Communication