Bize Ulaşın

ATPL

ATPL

 
Ticari pilot lisansı alarak havayollarında pilot olarak çalışmayı hedefleyen kişilerin uçuş eğitimi aşamasında önlerine çıkan birçok havacılık terminolojisinden biridir. ATPL nedir bunu anlamak için ilk etapta bu kısaltmanın açılımını yaparak başlayalım. Airline Transport Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinin birleşiminden oluşan bir havacılık terimi olup Havayolu Nakliye Pilot Lisansı anlamına gelmektedir.
 

Havayolu Nakliye Pilot Lisansı Nedir?

 
Hava yolu nakliye pilot lisansı, hususi pilot lisansı, ticari pilot lisansı gibi bir pilot lisans çeşididir. Nakliye pilotu ne demek denildiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak havayolu pilotluğu gelir. Nakliye pilot lisansı aslında hem yolcu uçaklarını hem de kargo maksatlı kullanılan uçakları kullanan pilotların sahip olması gereken pilot lisans türüdür. Nakliye pilotu maaşı havayolları ve kargo taşımacılığı sektöründe çalışan pilotlar için farklılık gösterse de bazı durumlarda kargo taşımacılığı firmalarının sunduğu maaş imkanları havayolu pilot maaşlarından daha iyi olabilir.
 

ATPL Lisansı Nasıl Alınır?

 
Uçuş eğitimine başlayan birçok kişi uçuş eğitiminin sonunda ATPL lisansı alacağını düşünür. Ancak uçuş eğitimini aldığınızda elinize geçen pilot lisans çeşidi Çok Motorlu Aletli Uçuş Yetkisi bulunan ticari pilot lisansıdır. Ticari pilot lisansı ATPL Frozen Lisansı olarak da tanımlanmaktadır.
 

ATPL(A) Pilot Lisansı Nedir?

 
ATPL(A) Pilot Lisansı teriminde parantez içinde kullanılan A harfi Aircraft İngilizce teriminin ilk harfidir. Bu pilot lisansına sahibi olabilmeniz için ATPL frozen kaldırma şartlarını karşılıyor olmalısınız. Bu lisansa sahip olabilmeniz için minimum 1500 saat uçuş yapmış olmanız gereklidir. Ayrıca bu 1500 saatlik uçuşun 500 saatlik kısmı ticari uçuşlarda gerçekleşmiş olmalıdır.
 

MPL ATPL Farkı Nedir?

 
Havacılık terminolojisinde önümüze çıkan kısaltmalardan bir diğeri de MPL terimidir. MPL İngilizce Multi-Crew Pilot License teriminin kısaltmasıdır. MPL lisansı sahibi olabilmeniz için MCC – Multi Crew Cooperation ve JOT – Jet Orientation Training aşamalarının tamamlanmış olması gereklidir.
 

Entegre Eğitim Nedir?

 
Entegre eğitim, modüler uçuş eğitiminden farklı olarak uygulanır. Entegre eğitim modüler eğitimden farklı olarak eğitime başlanılan uçuş eğitim organizasyonunda tamamlanması gereken ve eğitim programı uçuş eğitim programınca önceden belirlenerek uygulanan ve bu programa uymanız gereken bir uçuş eğitim çeşididir. Modüler eğitimden farklı olarak Entegre Eğitim aşamasında 150 saat uçuş gerçekleştirilir.
 

ATPL Eğitimi Nedir?

 
Bu Eğitim, diğer uçuş eğitim modüllerinden farklı olarak içeriğinde uçuş eğitimi bulunmayan teorik bir uçuş eğitim aşamasıdır. ATPL uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim olarak verilebilmektedir. ATPL teori kaç saat yüz yüze kaç saat uzaktan eğitim olarak sunulabilir uçuş okulu eğitim dokümanında belirtilmiş olup en fazla %90’lık bölümü uzaktan eğitim olarak verilebilir.
 

ATPL Teori Eğitimi Nedir?

 
ATPL teori eğitimi SHGM tarafından yetkilendirilmiş uçuş okullarınca onaylı uçuş eğitim dokümanlarına uygun olarak sunulur. ATPL eğitimi 650 saatlik bir teori eğitimi aşamasıdır. Bu eğitim kapsamında alınan teorik eğitim sonrasında da SHGM tarafından yapılan sınavlara katılarak sınavlarda başarılı olmalısınız. Bu sebeple birçok kişinin merak ettiği ATPL kaç ay sürer sorusunun cevabı aslında tamamen bu eğitimi alan pilotların SHGM tarafından yapılan sınavların tamamlaması için geçen süreye bağlıdır.
 
Peki bu teori eğitimini almak isteyen pilotların ödemesi gereken ücret ne kadar? Bu teori eğitiminin ücreti ortalama 1500 – 2000 Euro seviyesinde olup diğer uçuş eğitim modülleri ile birlikte alındığında daha uygun maliyetli olmaktadır. Bu sadece teorik eğitim aşaması için ödenecek ücret olup maliyet hesaplamalarınızda kullanmak için her bir dersten 80 TL’lik sınav ücretini de hesabınıza dahil etmelisiniz.
 

ATPL Dersleri Nelerdir?

 
Bu eğitim esnasında toplam 14 dersten eğitim alınmaktadır. Bu eğitim kapsamında alacağınız ATPL 14 ders şunlardır;
 
 • 010 Air Law – Hava Hukuku
 • 021 Airframe, Systems, Engines and Electrics – Gövde, Uçak Sistemleri, Motor ve Elektrik
 • 022 Instrumentation – Uçuş Aletleri
 • 031 Mass and Balance – Ağırlık ve Denge
 • 032 Performance – Uçak Performansı
 • 033 Flight Planning and Monitoring – Uçuş Planlama ve İzleme
 • 040 Human Performance and Limitations – İnsan Performansı ve Limitleri
 • 050 Meteorology – Meteoroloji
 • 061 General Navigation – Genel Seyrüsefer
 • 062 Radio Navigation – Radyo Seyrüsefer Usulleri
 • 070 Operational Procedures – İşletme Prosedürleri
 • 081 – Principles of Flight – Uçuş Prensipleri
 • 091 VFR Communication – VFR Telsiz Usulleri
 • 092 IFR Communication – IFR Telsiz Usulleri
 
Bu teori eğitimini tamamladıktan sonra SHGM tarafından yapılan sınavlara katılarak başarılı olmalısınız. SHGM sınav tarihleri sene başında yayınlanmakta olup planlamalarınızda bu tarihleri göz önüne almalısınız.
 

ATPL Sınavları

 
Sınavlara hazırlanmak için kullanabileceğiniz birçok online hazırlık sistemi mevcuttur. Uzun dönem ATPL tester Access uygulaması bu maksatla kullanılmış olsa da soruların güncellenmeye başlaması ve bilgisayar işletim sistemlerinin güncellenmesi ile geçerliliğini yitirmeye başlamıştır.
 
Sınavları vermek için ilk sınava girdiğiniz tarihten itibaren 18 ay süreniz vardır. Bu sebeple sınav tarihleri planlamanızı yaparken bu süreyi göz önünde bulundurmalısınız. SHGM, bu sınavları yapma konusunda yetkili otoritedir. Sınav ücretleri haricinde SHGM ye ATPL lisans ücreti ödemeniz gerekmemektedir.
 

ATPL Retake Nedir?

 
Sınavlara ilk girdiğiniz tarihten itibaren 18 aylık süre zarfında toplam en fazla 6 oturumda bir dersten en çok 4 kez sınava katılmak koşulu ile tamamlamalısınız. Bu koşullardan herhangi birisini ihlal etmeniz durumunda bir uçuş okulunda tekrar kursa katılarak sınavlara baştan başlamak sorunda kalırsınız. Bu durumda katılmanız gereken kursa Retake kursu denir. Bu kurs toplam 60 saatlik hızlandırılmış bir teori eğitimidir.
 

ATPL Aşamasında PIC Uçuş Yapılabilir mi?

 
Atpl eğitimi uçuş eğitimi yapılan bir aşama olmaması ve uzun sürmesi sebebiyle uçuştan uzak kaldığınız bir dönem olacaktır. Uçuş eğitim becerilerinizi taze tutmak adına bu dönemde PIC uçuşlar yapabilirsiniz. Bu eğitimin teorik dersleri PIC uçuşları ile birleştiğinde sizleri zorlayabilir ancak uçuş becerilerinizi taze tutmak adına ayda birkaç saat uçuş yapmak sizlere de bu noktada faydalı olacaktır.
 

ATPL Lisansı veya uçuşa dair diğer konular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.