Bize Ulaşın

FI Eğitimi

FI Eğitimi

FI Nedir?

Genel havacılık terimleri incelendiğinde karşılaşılan bir diğer terim FI – Flight Instructor tabiridir. Zaman zaman CFI – Certified Flight Insturctor olarak da anılan FI terimi uçuş öğretmeni anlamına gelmektedir. FI bir pilot lisans türü değil, lisansa işlenen bir yetkidir.

Flight Instructor eğitimini başarı ile tamamlamanız ve yetkinlik değerlendirmesinde başarılı olmanız halinde uçuş öğretmeni yetkiniz pilot lisansınıza işlenir. Bundan sonraki süreçte ise pratik eğitime yönelik olarak teorik bilgi ve uçuş eğitmenliği yapabilirsiniz.

FI Yetkisi Ne İşe Yarar?

Flight Instructor İmtiyazı, yetkili olduğunuz hava aracı sınıf ve tipinde uçuş eğitimi verebilme yetkisine sahip olmanızı sağlar. Lisansında bu yetkiye sahip pilotlar eğitim merkezlerinde flight instructor sıfatıyla eğitmenlik yapabilirler.

FI Yetkisi Nasıl Alınır?

Flight Instructor imtiyazlarına sahip olmak için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş bir ATO – Approved Training Organization – uçuş okuluna başvurmanız gerekmektedir. FI eğitimine başvuran pilotlar, bu yetki için yeterli olup olmadıklarını kontrol etmek maksadıyla FI Eğitimi Kabul Test Uçuşuna tabi tutulur.

İlgili eğitim merkezinin FI Eğitimi Kabul Test Uçuşunda, bu imtiyaza sahip olmak için yeterli olduğunuz kabul gördüğü takdirde flight instructor olmak için eğitime başlayabilirsiniz. Bu eğitim içeriğinde 100 saatlik teori ve en fazla 5 saati simülatörde olmak üzere, toplam 30 saatlik uygulamalı uçuş eğitimi bulunmaktadır.

FI eğitimini tamamladıktan sonra SHGM tarafından düzenlenen yetkinlik değerlendirmesini başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Yetkinlik değerlendirmesi eğitimcilik nosyonu, teorik bilgi yeterliliği ve uçuş yeterliliği olmak üzere üç farklı alanın değerlendirilmesinden oluşmakta olup, SHGM tarafından yetkilendirilen kontrol pilotu tarafından bu alanların tamamından ayrı ayrı yeterli onayının alınması gerekmektedir. Bu alanların herhangi birinden yetersiz veya kısmen yeterli olarak değerlendirilen aday, FI imtiyazına sahip olabilmek için yetkinlik değerlendirmesini tamamından olumlu onayı alana kadar tekrarlamak zorundadır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen yetkinlik değerlendirmesinde başarılı olan pilotlar ilk etapta tahditli olarak yetkilendirilirler. Tahditin kaldırılabilmesi için en az 100 saat eğitmenlik yapılması gerekmektedir. Ayrıca en az 25 öğrencinin solo uçuşuna nezaret edilmelidir. Bu iki kriter sağlandığında tahditin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğitime Başvuru Şartları Nelerdir?

Kariyerini uçuş eğitmeni olarak sürdürmek isteyen bireylerin asgari 18 yaşını doldurmuş, minimum lise mezunu, geçerli Medical Class 1 sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz koşullar haricinde bu eğitime başvuracak bireylerin sağlaması gereken diğer şartlar ise;

  • İlgili hava aracı kategorisinde azami 5 saati simülatörde olmak üzere, asgari 10 saat aletli uçuş eğitimine,
  • İlgili hava aracı kategorisinde sorumlu pilot olarak asgari 20 saatlik seyrüsefer tecrübesine,
  • CPL imtiyazlarına ya da; PPL sahibi pilotlar için CPL teorik bilgi gerekliliklerine,
  • Asgari 150 saati PIC olmak üzere, asgari 200 saatlik uçuş tecrübesine,
  • Tek motorlu piston uçaklarda, asgari 5 saati Kabul Testinden önceki 6 aylık süre içerisinde yapılmış olması kaydıyla, asgari 30 saatlik uçuş tecrübesine,
  • PIC olarak, iki farklı meydana full-stop landing tam iniş gerçekleştirilen en az bir adet 300 NM (540 Km)’lik VFR seyrüsefer yapmış olmanız gereklidir.

FI Eğitimi ve diğer uçuş eğitimleri ile alakalı merak ettiğiniz her şey Avian Aviation’da! Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.