Bize Ulaşın

Multi Engine Rating

Multi Engine Rating

Havayollarında pilot olarak çalışmak isteyen pilot adaylarının uçuş eğitim sürecinde önüne çıkan bir diğer aşamada Multi Engine Rating aşamasıdır. Çok Motor Yetkisi bir pilot lisans çeşidi olmayıp çok motorlu pistonlu uçuş eğitimi sonucunda lisansınıza işlenecek bir yetkidir. Çok motorlu pistonlu uçak uçuş yetkisi alabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü – SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir uçuş eğitim organizasyonunda Muti Engine Class Rating - MEP CR – uçuş eğitimini tamamlayarak kontrol uçuşunda başarılı olmalısınız.
 
Uçuş eğitimi ile birlikte hayatımıza giren bir sürü havacılık terminolojisinden biri olan pistonlu uçak nedir tanımlayarak konuyu biraz daha açıklıyor olacağız. Uçak motorları kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Uçak motor çeşitleri arasında pistonlu motorlar dışında turboprop, turboshaft, turbojet, turbofan, termojet türleri de olan jet motorları bulunmaktadır.

Uçaklarda Hangi Motor Kullanılır?

Uçaklarda kullanılan uçak motor çeşitleri kullanım amacı ve performans ihtiyacına göre farklılık gösterir. Örneğin Boeing 737 uçağının motoru jet motoru iken Cessna 172 uçağında kullanılan uçak motor çeşidi pervaneli uçak motoru olarak da bilinen pistonlu uçak motorudur.

Uçaklarda Pistonlu Motorların Kullanım Amacı Nedir?

Çoğunlukla eğitim ve hobi amaçlı kullanılan uçaklarda gördüğümüz pistonlu uçak motoru esasında arabalarımızda gördüğümüz motorlardan farklı değildir. Havacılığın gelişimi ve yüksek performans ihtiyaçları doğrultusunda uçak motorları da evrilerek jet motorlarına dönüşmüştür. Ancak yüksek performans gerektirmeyen ufak uçaklarda ve eğitim uçaklarında halen pistonlu motorlar kullanılmaktadır. Pistonlu uçak motoru bakımlarının kolay ve düşük maliyetli olması, yakıt tüketiminin düşük olması en büyük avantajlarından birkaçıdır.

Multi Engine Class Rating – Çok Motorlu Pistonlu Uçak Uçuş Yetkisi

Havayolu şirketlerine iş başvurusu yapabilmeniz için minimum 6 ay geçerliliği bulunan Multi Engine Instrument Rating – Çok Motorlu Uçak Aletli Uçuş yetkisi olan CPL lisansı sahibi olmalısınız. ME-IR bir pilot lisans türü olmayıp mevcut lisans türünüze işlenen yetki çeşididir. Çok motorlu aletli uçuş eğitimine başlayabilmeniz için minimum PPL lisansına sahip olmalısınız ve lisansınızda çok motorlu uçak ile uçuş yapma yetkisinin tanımlanmış olmalıdır.
 
Multi Engine Class Rating eğitimi, çok motorlu uçaklar ile uçuştaki özel aerodinamik koşulları da içeren bir teorik eğitim ile birlikte 6 saatlik pratik uçuş eğitiminden oluşur. Eğitim normal koşullarda kontrol uçuşu da dahil, ortalama 2 hafta sürer. Eğitimini tamamlayarak kontrol uçuşunda başarılı olan pilotlar VMC – Visual Meteorological Conditions – Görerek Uçuş Meteorolojik koşullarına uygun olarak çok motorlu uçaklar ile uçuş yapma yetkisine sahip olurlar.
 
Çok motorlu uçak sınıf yetkisi eğitimi, uçuş eğitim safahatının en keyifli bir o kadar da zorlu aşamalarından biridir. Kısa bir uçuş eğitim modülü olmakla birlikte bu kısa sürede entegre olmanız gereken çift motorlu uçak aerodinamik koşulları, uçak kontrol sistemindeki farklılıklar, takip edilmesi gereken uçuş saatlerinin sayısının fazlalığı gibi sebeplerle zorlayıcılığı yüksek bir eğitimdir.
 
Çok motorlu uçak ile uçmanın getirdiği ilave iş yükü sebebiyle kokpitte yaptığınız işlemleri mümkün olduğunca ezberden gerçekleştirdikten sonra checklistten kontrol ediyor olacaksınız. Bu sebeple bu uçuş eğitim aşamasında çok sıkı çalışmalı, teorik bilgimizi artırarak uçuş öncesinde defalarca bilgilerimizi tekrar etmelisiniz.
 
Çift motorlu uçak ile uçuş yapmak maliyet bakımından tek motorlu uçaklara nazaran daha yüksek olduğundan kontrol uçuşunda ya da eğitim safhasında progress check uçuşunda başarısız olunması durumunda oldukça maliyetli bir eğitim tekrarı sizi bekliyor olacaktır.

Muti Engine Class Rating Eğitimi Gereklilikleri Nelerdir?

Çok motorlu uçak sınıf yetkisi eğitimine başlayabilmek için aşağıda bulunan şartları karşılıyor olmalısınız;
  • En az PPL – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansına sahip olmak,
  • En az 70 saat Pilot in Command - PIC uçuş yapmış olmak,
  • Geçerli Medical Class 1 belgesine sahip olmak,
Multi Engine Class Rating eğitimini tamamlayarak kontrol uçuşlarınızı başarı ile tamamlamanız durumunda ME CR yetkisi lisansınıza işlenerek lisansınız yenilenir. Pilot lisansınıza ME CR yetkisi işlenmesi sonrasında diğer gereklilikleri de karşılamak şartıyla Multi Engine Instrument Rating eğitimine başlayabilirsiniz.

Çok Motorlu Pistonlu Uçuş Eğitimi MEP-CR ve diğer uçuş eğitimleri ile alakalı merak ettiğiniz her şey Avian Aviation’da! Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

MEP CR - MEP Class Rating - Çok Motorlu Uçak Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

MEP IR - MEP Instrument Rating - Çok Motorlu Uçak Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.