Bize Ulaşın

Sık Sorulan Sorular

Uçuş eğitimi almaya karar vererek bu konuda araştırma yapmaya başlayan bir çok kişi ilk aşamada önüne çıkan bir sürü kısaltma ve havacılık terminolojisi arasında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Hatta konuyu değişik kaynaklarda inceledikçe bu kafa karışıklığı artmaktadır. Çünkü internette araştırma yapmanın en büyük dezavantajı bilginin teyit edilmesi zorluğudur. Araştırma yaparken kendinizi biribiriyle çelişen bir yığın bilginin arasında bulabilirsiniz.

Bu sebeple aynı eğitim sürecinin içerisinden geçmiş eğitmen arkadaşlarımız uçuş eğitimine başlamak isteyen pilot adaylarının en çok merak ettiği konuları tek bir kaynakta toplayarak en doğru bilgiye ulaşmalarına destek olmak için bu soru cevap bölümünü oluşturmuşlardır. Aşağıda kategorize edilmiş soruları inceleyerek aklınıza takılan birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Bu sorular haricinde aklınıza takılan tüm sorular için bizlerle iletişime geçerek eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

ATPL teori sınavlarına hazırlanan pilotlarda bir çok farklı marka model Flight Computer görebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılanları ele alacak olursak bunlar ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 Flight Computer lerdir. ASA E6B Flight Computer karton versiyonu yaklaşık 200 TL civarındadır. ASA E6B metal versiyonu ise 650 TL civarındadır. Jeppesen CR3 modeli 700 - 800 TL civarında iken Pooleys CRP5 Flight Computer yaklaşık 1200 TL civarındadır.

ATPL teori sınavlarına hazırlanan tüm pilotların edinmesi gereken en önemli ekipmanlardan biri Flight Computer dür. Öğrencilerin kullandığı bir çok farklı Flight Computer modeli olmakla birlikte yaygın olarak ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 Flight Computer modellerini görebilirsiniz.

Flight Computer satın aldığınızda kullanımını öğrenebilmek için kullanım kitapçığını inceleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde de buna yönelik bir çok video bulabilirsiniz. Bu yöntem biraz uzun olabilir. Firmamızda uçuş eğitimine başlayan tüm pilot adaylarına Flight Computer Eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.

CPL, Commercial Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşan kısaltma olup Ticari Pilot Lisansı anlamına gelmektedir. CPL lisansı sahibi pilotlar ticari kazanç maksatlı uçuş yapabilirler.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı sahibi olmak için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Minimum 18 yaşında olmak,
 • En az Lise mezunu olmak,Medical Class I sağlık sertifikası sahibi olmak,
 • CPL teori ve pratik eğitimleri tamamlamış olmak,
 • SHGM tarafından yapılan teori sınavlarında başarılı olmak,
 • CPL lisansı almak için gerekli minimum uçuş saatini tamamlamak,
 • Adli sicil kaydı olmamak.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi alabilmeniz için uçuş okulları, üniversiteler, havayolu şirketlerinin akademileri gibi seçenekler mevcuttur. Bunlardan en hesaplı seçenek olan uçuş okullarının ortalama maliyeti 35.000 - 40.000 Euro seviyesindedir.

FI - Flight Instructor - Uçuş Eğitmeni olabilmek için yetkilendirilmiş bir uçuş eğitim organizasyonundan FI eğitimi almalısınız. Bu eğitime katılmadan önce eğitim uygunluk kontrolü yapılmaktadır.

FI - Flight Instructor - Uçuş Eğitmenliği eğitimine başvurabilmek için aşağıdaki koşulları sağlıyor olmalısınız.

 • En az 18 yaşında olmak,
 • En az ICAO Level 4 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olmak,
 • Maksimum 5 saati FSTD de gerçekleştirilmiş olmak koşuluyla minimum 10 saat tek motorlu uçak ile aletli uçuş yapmış olmak,
 • En az 20 saat VFR seyrüsefer uçuşu yapmış olmak,
 • En az 5 saati son 6 ayda olmak koşuluyla minimum 30 saat tek motorlu uçakla uçuş yapmış olmak,
 • 2 farklı meydana full-stop-landing içeren minimum 300 NM'lık seyrüsefer uçuşu yapmış olmak,
 • Geçerli SEP - Tek Motorlu Uçak yetkisi sahibi olmak,
 • FI eğitimi öncesi yapılacak 1 saatlik uçuş eğitmenliğine uygunluk testinde başarılı olmak,
 • FI eğitimine PPL Lisansı ile başvuru yapacaklar için;
  • Medical Class 2 sağlık sertifikası sahibi olmak,
  • En az 200 saat uçuş yapmış olmak,
  • En az 150 saat PIC uçuşu yapmış olmak,
  • LAPL haricinde uçuş eğitimi verebilmek için CPL Teori eğitimini tamamlamış olmak,
 • FI eğitimine CPL Lisansı ile başvuru yapacaklar için;
  • Medical Class 1 sertifikasına sahip olmak.

FI - Flight Instructor - Uçuş eğitmenliği eğitimi Türkiye'de ortalama 10.000 Euro seviyesinde alınabilmektedir.

FI - Flight Instructor - Uçuş Eğitmenliği eğitimi içeriğinde toplam 100 saatlik teorik eğitim ve 30 saatlik eğitim uçuşu mevcuttur. Bu eğitimin tamamlanması sonrasında kontrol uçuşunda başarılı olmanız gerekmektedir.

Temel olarak 8 tip uçuş eğitmenliği setifikası mevcuttur. Bu sertifika aşamalarının her birinin farklı gereklilikleri vardır.

 • FI – Uçuş Öğretmeni – Tek motorlu uçaklarda uçuş eğitimi verme yetkisi.
 • TRI – Tip Yetkisi Öğretmeni – Uçak tip eğitimi verme yetkisi.
 • CRI – Sınıf Yetkisi Öğretmeni – Tek/Çok Motorlu Uçak eğitimi verme yetkisi.
 • IRI – Aletli Uçuş Öğretmeni – Aletli uçuş eğitimi verme yetkisi.
 • SFI – Sentetik Uçuş Öğretmeni – Simülatör ile sentetik eğitim verme yetkisi.
 • MCCI – Çoklu Ekip İşbirliği Öğretmeni – Çoklu Ekip İşbirliği eğitimi verme yetkisi.
 • FTI – Test Uçuşu Öğretmen Yetkisi – Test uçuşlarında PIC olarak uçuş eğitimi verme yetkisi.
 • MI – Dağ Uçuşu Öğretmen Yetkisi – Havacılık otoritelerince belirlenen, bu yetkinin gerektirdiği bölgelerde uçuş eğitimi verme yetkisi.

PPL teori sınavına katılırken yanınıza cetvel, plotter, flight computer alabilirsiniz. Kalem, silgi ve not kağıdı sınav salonunda bulunduğundan bunlarla sınav salonuna girmenize müsaade edilmez. Ayrıca sınav salonuna cep telefonu ile de girmeniz yasaktır.

PPL Teori sınavı öncesinde kendinizi online sınav hazırlık sistemleri vasıtasıyla deneyebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz Online Sınav Hazırlık sistemimiz gelişmiş soru kategori yapısı ve analiz altyapısı sayesinde sizlere sınav hazırlığınızda büyük fayda sağlayacaktır.

PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı teorik eğitim kısmı ATPL Teori eğitimine nazaran daha kolaydır. Ancak uçuşla ilgili temel bilgileri edindiğiniz bir dönem olduğundan iyi hazırlanılması gereklidir. Ortalama 1 aylık hazırlık süresi yeterlidir.

PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı eğitimi sonrasında gireceğiniz Check Ride - kontrol uçuşunda başarısız olmanız durumunda daha sonraki bir tarih için tekrar kontrol uçuşu randevusu alabilirsiniz.

PPL - Private Pilot License eğitimi eğitim başlangıç tarihi itibariyle en fazla 2 yıl içerisinde tamamlanmalıdır. Ancak uzun süre verilen ara durumunda ilave eğitim uçuşu yapmanız gerekebilir. Ayrıca uzun süreli aralar uçuş becerilerinizde de gerilemeye sebep olacaktır. Bu sebeple özellikle PPL eğitimi esnasında mümkünse hiç ara verilmemelidir.

ATPL Frozen Lisansı, ATPL teori sınavlarını başarıyla tamamlamış, CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimini tamamlamış ancak ATPL lisansına sahip olmak için gerekli uçuş saatini tamamlamamış pilotların sahip olduğu lisans türüne verilen isimdir. Yani esasında uçuş eğitiminiz tamamlandığında ATPL Frozen lisansı sahibi olursunuz. ATPL Frozen lisansınızı normal ATPL Lisansına çevirebilmeniz için en az 500 saati ticari uçuş olmak üzere minimum 1500 saat uçuş saatine sahip olmalısınız.

PPL - Private Pilot License eğitimi öncesinde eğitimde kullanılacak uçak tipine ilişkin Pilot Operating Handbook tarafınıza iletilmekte olup uçak tipi ile ilgili yapılacak teori sınavında başarılı olmanız durumunda pratik eğitiminiz başlatılacaktır.

PPL - Private Pilot License eğitimi teori sınavında karşımıza çıkacak sorular farklı ağırlık katsayılarına sahip olup bazı sorular 2 veya 3 ağırlık katsayısına sahiptir. Bu sebeple sınav esnasında soruların ağırlık katsayılarına da dikkat etmek gereklidir.

PPL - Private Pilot License eğitimi teorik bölümü kapsamında aldığımız 9 ders için soru bankasında yaklaşık 1.800 adet soru bulunmaktadır.

PIC - Pilot in Command - Sorumlu pilot uçuşlarınız esnasında sizinle birlikte uçan, tecrübeli pilota safety pilot denir.

IR - Instrument Rating - Aletli Uçuş Eğitimi alınmamış olmasına rağmen PIC - Pilot in Command uçuşlarınız esnasında, IR yetkili bir öğretmen pilot nezaretinde aletli uçuş eğitimine yönelik uçuş pratiği yapabilirsiniz. Aletli uçuş eğitimi öncesi kendinizi geliştirebilmeniz için iyi bir fırsattır.

PIC - Pilot in Command olarak yapacağınız uçuşlar sizlerin uçuş bilgi ve tecrübelerinizi artırdığınız en önemli bölümdür. Lisansınız size günde 6 saat PIC uçuş yapma yetkisi vermektedir. PIC uçuş aşaması hızlıca bitirilmesi gereken bir dönem olarak görülmemeli her saatinde uçuş bilgi ve tecrübelerinizi artırabileceğiniz uçuş planları yapmalısınız.

Ultra Light kategori uçaklar ile yapacağınız uçuşlar uçuş kayıt defterinize PIC uçuş olarak kayıt edilemez. PIC uçuşlarınız için Light kategori bir hava aracı ile uçuş yapmalısınız.

PIC - Pilot in Command uçuşlarınızı yapabilmeniz için PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansınızın elinizde olması gerekmektedir. Sonrasında günde maksimum 6 saat ve birbirini takip eden en fazla 6 takvim günü PIC uçuş yapabilirsiniz.

PIC - Pilot in Command uçuşu kapsamında tamamlanması zorunlu olan 300 NM Long Cross Country seyrüsefer uçuşunu bir kez tamamlamanız yeterlidir.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlayabilmeniz için minimum 100 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

MEP IR - MEP Instrument Rating - Çok Motorlu Uçak Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

MEP CR - MEP Class Rating - Çok Motorlu Uçak Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

PIC - Pilot in Command yani sorumlu pilot uçuşu için uçuş eğitiminin farklı modüllerinde farklı kriterler mevcuttur. Örneğin SEP IR eğitimine başlayabilmeniz için en az 50 saat, MEP CR eğitimine başlayabilmeniz içinse minimum 70 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir. CPL eğitimine başlamak içinse minimum 100 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir. CPL Check Ride uçuşu öncesi minimum 100 saat PIC uçuş ile birlikte toplam 200 saat uçuşunuz olması gereklidir. Eğitimin bazı kısımlarında simülatör kullanılabileceği göz önünde bulundurulduğunda CPL Check öncesi 200 saat toplam uçuş saatini tamamlamak için ilave PIC uçuş yapmanız gerekebilir.

PPL - Private Pilot License eğitiminizi tamamladıktan sonra uçuş beceri ve tecrübelerinizi geliştirdiğiniz uçuşlardır. PIC - Pilot in Command - Sorumlu Pilot olarak gerçekleştireceğiniz bu uçuşlarda uçuş yeteneklerinizi artırarak ME–IR–CPL eğitimine kendinizi hazırlamış olursunuz.

NVFR - Night VFR eğitimi kapsamında şu konularda eğitim verilmektedir;

 • Gece şartlarında motor çalıştırma ve taxi usulleri,
 • Tırmanış, alçalış, düz uçuş, prosedür dönüşleri ve stall egzersizleri,
 • Çeşitli flap konfigürasyonları ile iniş kalkış usulleri ve emercensi usuller,
 • Seyrüsefer uçuşu ve temel alet uçuşu konularında eğitim verilmektedir.

NVFR - Night VFR eğitimi için kullanılan saat dilimi gün batımından 30 dakika sonrasında başlar, gün doğumundan 30 dakika önce biter.

IR - Instrument Rating - Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmek için Night VFR yetkisi işlenmiş pilot lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple Night VFR eğitimi sonrasında pilot lisansınızı yenilemek zorundasınız.

NVFR - Night VFR eğitimi kapsamında 5 saatlik eğitim uçuşu yapılmakta olup bu 5 saatlik eğitim uçuşunun 01:30 luk kısmı solo uçuş olarak gerçekleştirilmektedir.

NVFR - Night VFR eğitimi kapsamında yapılacak uçuş görevleri içerisinde solo meydan turu ve seyrüsefer görevleri bulunmaktadır.

NVFR - Night VFR eğitimi öncesinde gece görerek uçuş prosedürleri, uçak aydınlatma sistemleri ve gece koşullarında uçuş aletlerinin algı sistemimize etkileri konularında teorik eğitim verilmektedir.

NVFR - Night VFR eğitiminde solo olarak gerçekleştirilmesi gereken meydan turu ve seyrüsefer görevleri bulunmaktadır. Bu uçuşlar uçuş kayıt defterinize PIC - Pilot in Command uçuşu olarak kayıt edilebilir.

NVFR - Night VFR - Gece Görerek Uçuş eğitimi sonrasında kontrol uçuşu bulunmamaktadır. Night VFR eğitimini aldığınız uçuş okulu tarafından eğitimi başarıyla tamamladığınıza karar verilerek eğitimi tamamladığınızı belirten evrakın SHGM'ye gönderilmesi yeterlidir.

Uçuş eğitimleri için ICAO Level notunuzun olması yeterlidir. Ancak iş başvurularında firmalar TOEFL, IELTS gibi farklı İngilizce yeterlilik sınav notu isteyebilir.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı iş başvurusu yapabilmeniz için yeterlidir. Ancak iş başvurunuz esnasında geçerli bir Medical Class I sağlık sertifikasına, asgari ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce dil yeterliliğine ve en az 6 ay geçerliliği bulunan MEP IR yetkisine sahip olmalısınız.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi normal koşullarda 25 saatlik bir uçuş eğitimidir. Bu eğitimin ilk 10 saatlik kısmı Temel alet uçuşu eğitimidir. ikinci 10 saatlik kısmı tek motorlu uçak ile gerçekleştirilir ve son 5 saatlik kısmı ise kompleks yani iniş takımları içeri alınabilir bir uçakla gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu bilgiler ışığında ME ve IR eğitimi almadan CPL eğitimi almak mümkündür. Ancak bu şartlar altında CPL eğitimi 25 saat olarak uygulanacaktır ve son 5 saatlik kısımda Cessna 172RG tarzı iniş takımları içeri alınabilir kompleks bir uçak olmak zorundadır.

CPL lisansı da PPL lisansı gibi bir pilot lisans türüdür. Pilot lisanslarının geçerlilikleri ile ilgili bir süre bulunmamakta olup lisans almaya hak kazanan kişi için ömür boyu geçerlidir. Ancak sahip olduğunuz pilot lisansının sizlere PART-FCL de tanımladığı ayrıcalıkları kullanmaya devam edebilmek için o pilot lisansına uygun sağlık sertifikası ve dil yeterlilik belgelerini güncel tutmalısınız. Ayrıca pilot lisansınıza işlenmiş SEP, MEP, IR gibi ratinglerin hepsinin belirli geçerlilik süreleri ve yenilenme usulleri vardır. Dolayısıyla her ne kadar lisans süresi ömür boyu olsa da lisansınızda kullanmayı düşündüğünüz hava aracı ve uçuş usulüne uygun geçerli bir reyting yoksa uçuş yapamazsınız.

CPL lisansı yani Ticari Pilot Lisansı lisans sahibine ticari kazanç sağlamak maksatlı uçuş yapma imkanı sağlayan bir pilot lisans türüdür.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitiminin son 5 saatlik kısmında kullanılan kompleks uçak kavramından kastedilen iniş takımları toplanabilen uçak tipidir. Bu Cessna 172RG modeli gibi bir tek motorlu uçak olabilir.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitiminin ilk 10 saatlik kısmının normal tek motorlu bir uçakla gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak son 5 saatlik kısmının kompleks uçak olarak nitelendirilen iniş takımları toplanabilir bir uçak ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu maksatla uçuş okulları, filolarında mevcutsa iniş takımları toplanabilen tek motorlu bir uçak kullanabileceği gibi çift motorlu uçak da kullanabilirler.

EASA PART-FCL dokümanına göre CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi için Medical Class 1 sağlık sertifikasına sahip olmalısınız.

Ticari pilot lisansı eğitimi normal koşullarda 25 saatlik bir uçuş eğitimidir. Bu eğitimin 10 saatlik kısmı Basic IR eğitimidir. Ancak CPL - Commercial Pilot License eğitimi öncesinde IR - Instrument Rating - Alet Uçuş Eğitimi almış iseniz CPL eğitiminiz 15 saat olarak uygulanır. CPL eğitiminizin 15 saatlik olarak uygulanması durumunda yaklaşık 2 haftada uçuş eğitimini tamamlayabilirsiniz.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarına katılırken yanınıza gireceğiniz sınava yönelik olarak cetvel, plotter, flight computer alabilirsiniz. Kalem, silgi ve not kağıdı sınav salonunda bulunduğundan bunlarla sınav salonuna girmenize müsaade edilmez. Ayrıca sınav salonuna cep telefonu ile de girmeniz yasaktır.

SHGM tarafından yayınlanmış olan 2022 yılı hizmet tarifesine göre her bir dersten sınav giriş ücreti 80 TL, tekrar sınava girmeniz gerekmesi durumunda tekrar ücret yatırmanız gerekmektedir.

Uçuş eğitim organizasyonlarının eğitim programları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce onaylanır. Bu eğitim programında eğitimin ne kadarlık bölümünün uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşeceği ne kadarlık bölümünün yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleşeceği belirtilir. ATPL teori eğitiminin en fazla %90'lık kısmı uzaktan eğitim şeklinde verilebilir. En az %10'luk kısmı yüz yüze tamamlanmalıdır.

SHGM tarafından yapılan ATPL teori sınavlarında her bir dersten en fazla 4 defa sınava katılabilirsiniz. Bunu dışında oturum sayısı, tüm sınavların tamamlanması için maksimum zaman sınırı gibi kriterlerde bulunmaktadır. Bu kriterlerden herhangi birisinde sorun yaşarsanız bir uçuş okulunda ATPL Re-take kursu alarak tekrar sınavlara katılabilirsiniz.

SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir Uçuş Eğitim Organizasyonunda ATPL Teori eğitiminizi tamamladıktan sonra en fazla 12 ay içerisinde minimum bir dersten sınava katılmalısınız.

ATPL teori eğitimini tamamladıktan sonra ilk teori sınavına katılmak için 12 aylık süreniz vardır. İlk sınava girdikten sonra ATPL 14 dersin tamamından geçmek için 18 aylık bir süreniz olacaktır. Bu süreç içerisinde bir dersten dahi başarısız olursanız ATPL Re-take kursuna katıldıktan sonra tüm ATPL 14 dersten tekrar sınava katılmanız gerekir.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarını tamamlamak için teori eğitimi tamamlandıktan sonra ilk sınava katılmak için 12 ay ilk sınav sonrası ise tüm derslerden geçmek için 18 ay süreniz vardır. Eğer yeterli motivasyona sahipseniz iyi bir çalışma ile bu süreci teori eğitimi de dahil 9 - 12 aylık bir sürede tamamlayabilirsiniz.

SHGM tarafından ATPL teori sınavlarına katılırken bir oturum için belirlenmiş bir maksimum ders limiti yoktur. Ancak her bir ders için en fazla 4 defa sınava katılma hakkınız olduğu göz önünde bulundurularak geçebileceğinizden emin olmadan sınava katılmamalısınız.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarında bir dersten en fazla 4 kez sınava katılabilirsiniz.

ATPL 14 ders kapsamında SHGM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda en fazla 18 aylık süre zarfında 6 oturumda bir dersten en fazla 4 defa sınava girmek koşuluyla başarılı olmalısınız.

ATPL teori sınavları kapsamında soruların farklı zorluk derecelerine sahip olmalarından dolayı, her sorunun ağırlık katsayıları da birbirinden farklıdır. Sınavda 2 ve 3 katsayılı sorularla da karşılaşabilirsiniz. Sınav esnasında soruların ağırlık katsayılarına dikkat etmeniz iyi bir not almanız için önemlidir.

SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarına hazırlık için oluşturulmuş sınav hazırlık sistemleri çok az farklılıklar ile beraber aynı soru bankasını kaynak olarak almaktadır. Bu sebeple sınav hazırlık sistemi seçiminde kullanıcı dostu, sınava hazırlanmanızda size daha fazla yardımcı olabilecek sistemi seçmelisiniz. Sınav hazırlık sistemimiz çalışma ve sınav modüllerinin yanı sıra etkin soru analiz sistemi sayesinde de sizlerin sınava hazırlanırken en büyük yardımcınız olacaktır.

Hali hazırda ATPL 14 ders soru bankasında 11.000 soru bulunmaktadır. Sorular 2021 yılı ortasından itibaren güncellenmeye başlanmış olup 2021 yılı içerisinde mevcut sorulara 1500 ilave soru dahil olmuştur.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı sahibi olabilmeniz için öncelikle eğitime katılmak için gerekli şartları tamamladıktan sonra eğitimi tamamlamalı ve kontrol uçuşundan başarıyla geçmelisiniz.

CPL eğitimine başlamak için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Geçerli Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • Night VFR yetkisi işlenmiş PPL lisansı sahibi olmak,
 • Minimum 150 saat uçuş saatine sahip olmak,
 • Adli Sicil kaydı olmamak,
 • Ticari pilot lisansı eğitimi teorik kısmını tamamlamış olmak.

CPL eğitimi sonrası gerçekleştirilecek Check Ride uçuşu öncesi sağlanması gereken kriterler şunlardır;

 • ATPL teori eğitimini tamamlayarak sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlarda başarılı olmak,
 • Minimum 200 saat uçuş saatine sahip olmak. Bu uçuşların en az 20 saati PIC olarak Seyrüsefer uçuşu olmalıdır.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlamayabilmek için şu koşulları sağlamalısınız;

 • En az 150 uçuş saatine sahip olmak,Night VFR yetkisi işlenmiş Hususi Pilot Lisansına sahip olmak,
 • Geçerli Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • CPL eğitimi sonrasında Check Ride uçuşuna katılabilmek içinde şu koşulları tamamlamış olmanız gerekmektedir;
 • CPL eğitimi içeriğinde verilen teorik eğitimi başarıyla tamamlamış olmak,
 • ATPL Teori eğitimini tamamlayarak SHGM tarafından yapılan sınavları başarıyla geçmiş olmak.

Ticari kazanç sağlama maksatlı uçuş yapma yetkisi sağlayan CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansına sahip olabilmek için CPL eğitiminin başarı ile tamamlanması ve sonrasında gerçekleştirilecek kontrol uçuşunda başarılı olunması gerekmektedir.

CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı bir pilot lisans türü olup lisans sahibine ticari maksatlı uçuş yapma yetkisi tanımaktadır.

ICAO - International Civil Aviation Authority - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835' göre 6 kritere göre değerlendirme yapılarak İngilizce seviyeniz tespit edilir. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Fluency - Akıcılık
 • Vocabulary - Kelime Bilgisi
 • Pronouncation - Telaffuz
 • Interaction - Etkileşim
 • Grammatical Structure - Gramer Bilgisi
 • Comprehension - Anlama

ICAO - International Civil Aviation Authority - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835' göre ICAO Level İngilice seviyeleri belirlenmiştir. Bu dokümana göre;

 • ICAO Level 1-3 : Non-operational
 • ICAO Level 4 : Operational
 • ICAO Level 5 : Extended
 • ICAO Level 6 : Expert

şeklinde tanımlanmıştır. Pilotluk yapabilmeniz için minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmanız zorunludur.

ICAO - International Civil Aviation Authority - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835’e göre pilotların minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

Pilot olmak isteyen kişiler için birden fazla seçenek mevcuttur. Bu maksatla örgün eğitim sunan üniversitelere başvurulabileceği gibi SHGM tarafından yetkilendirilmiş uçuş okullarına kayıt olunabilir. Bir diğer seçenek ise havayolu şirketlerinin kendi bünyelerinde kurdukları akademilere başvurmak olacaktır. Bu saydıklarımız Türkiye'de başvuracağınız seçenekler olup yurtdışında da bu eğitimi alabilirsiniz. Yurt dışından eğitim aldığınızda Türkiye'de lisansınızın Türk lisansına çevrilmesi için ilave prosedürlerle karşılaşabilirsiniz.

Pilotluk eğitimine başlamayı düşünen birçok kişinin ilk aşamada eğitim sürecinin karmaşıklığı sebebiyle gözü biraz korkabilir. Ancak pilotluk eğitimi her ne kadar yoğun ve zorlu bir çalışma süreci gerektirse de harcanacak emeğin karşılığında edinilecek başarı göz önüne alındığında bu zorluklara değeceği kolaylıkla söylenebilir. Yeterli motivasyona sahip ve bu konuda yeterince çalışan pilot adayları kolaylıkla bu eğitim sürecini tamamlayabilirler.

Pilotluk mesleğinin diğer meslek gruplarına nazaran yüksek maaşa sahip olması pilot adayları için bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Tabiki sadece maddi imkanlar pilot olmanın avantajlarını tek başına oluşturmamaktadır. Diğer sebepleri şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Sık seyehat etme imkanı,
 • Yeni kültür ve insanlarla tanışma fırsatı,
 • Uçuş hizmetlerinden indirimli yararlanma fırsatı,
 • Tabiki eve iş getirme ihtimalinizin olmaması.

IR - Instrumen Rating - Alet Uçuş Yetkisi eğitimine başlamadan önce NVFR - Night VFR - Gece Görerek Uçuş eğitiminin tamamlanmış ve lisansınıza ilgili yetkinin işlenmiş olması zorunludur. Bu sebeple IR eğitimine başlamadan bir süre önce bu eğitimin alınması gerekmektedir. Diğer eğitimlerden farklı olarak bu eğitim sonunda bir Check Ride uçuşu yapılmamaktadır. Eğitim toplam 5 saat olup, ortalama 3 günde tamamlanmaktadır.

Night VFR - NVFR - Night Visual Flight Rules - Gece Görerek Uçuş anlamına gelen İngilizce terimlerin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır. Bu bir pilot lisansı türü değil lisansa eklenen bir yetkidir. Night VFR yetkisine sahip pilotlar gün batımından gün doğumuna kadar olan süre zarfında VFR usuller ile uçuş gerçekleştirebilirler.

ATPL lisansı Airline Transport Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşturulmuş Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı anlamına gelen pilot lisans türüdür.

PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı geçerlilik süresi iki yıldır. Eğer son 12 ay içerisinde, en az 6 saati PIC Pilot in Command Uçuşu - Sorumlu Pilot Uçuşu olarak gerçekleştirilmiş olması şartıyla 12 saat uçuş yapmış ve 12 iniş kalkış gerçekleştirmişseniz lisansınızın geçerlilik süresini otomatik olarak 2 yıl daha uzatabilirsiniz. Ayrıca bu 12 saatlik uçuşun en az 1 saatlik kısmının bir uçuş eğitmeni ile gerçekleştirilmiş eğitim uçuşu olması gereklidir.

PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı ile sadece ticari kazanç maksadı olmayan uçuşlar yapılabilir. Bu konunun takibi ve tespiti SHGM tarafından gerçekleştirilmekte olup ihlallerin tespiti durumunda lisansın askıya alınması ve idari para cezası gibi cezalar ile karşılaşılabilir.

PPL - Private Pilot License - Hususi pilot lisansı bir pilot lisans türü olup lisans sahibine ticari maksatlı olmayan uçuşlarda PIC - Sorumlu pilot olarak uçuş yapma yetkisi sağlar. Bu lisans ile uçurabileceğiniz uçak tipleri ise lisansınıza işlenir. PPL lisansı ile tek motorlu uçaklarda uçuş yapabileceğiniz gibi, gerekli eğitimleri almış ve lisansınıza işlenmiş olması koşuluyla çok motorlu uçakları da uçurabilirsiniz.

PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı eğitimine katılmak için karşılamanız gereken koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • En az lise mezunu olmak,
 • SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan alınmış en az Medical Class 2 sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • Minimum 17 yaşında olmak.

PPL, Private Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşan kısaltma olup Hususi Pilot Lisansı anlamına gelmektedir. PPL lisansı isminden de anlaşılacağı üzere ticari amaçlı olarak değil bireysel kullanım için yetki sağlayan bir pilot lisans türüdür. Bu lisansa sahip pilotlar lisanslarında belirtilmiş uçak tiplerinde ticari maksat olmadan sorumlu pilot - PIC - Pilot in Command olarak uçabilirler.

ATPL lisansı yani havayolu taşımacılığı pilot lisansına sahip olmanız için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • En az 21 yaşında olmak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak,
 • Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • CPL – Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı ve MEP IR – Multi Engine Piston Landing Instrument Rating - Çok Motorlu Aletlili Uçuş Yetkisine sahip olmak,
 • ATPL Teori 14 Ders kapsamında verilen teori eğitimlerini tamamlamış ve sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlardan ders bazında minimum 75 alarak başarılı olmak,
 • Minimum lise mezunu olmak,

ATPL - Airline Transport Pilot License kelimelerin kısaltmasından oluşan Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı anlamına gelen terimin kısaltılmış halidir. Havayollarında pilot olarak çalışabilmeniz için ATPL lisansına sahip olmanız zorunludur. ATPL lisansı alabilmeniz için CPL eğitimi kapsamında verilen teorik eğitimin biraz daha genişletilmiş hali olan teori derslerini tamamlamanız ve sınavlarda başarılı olmanız gereklidir. Tabiki CPL lisansı alırken direk olarak ATPL teori eğitimi alıp ATPL sınavına girerek başarılı olmanız durumunda ATPL lisansını alabilirsiniz. Önce CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı teori eğitiminin alınması zorunlu değildir.

ATPL - Airline Transport Pilot License yani Havayolu Nakliye Pilot Lisansı kelimelerinin kısaltılmış halidir. CPL lisansı alarak ticari pilot olabilirsiniz ancak havayollarında çalışabilmeniz için ATPL Teori derslerinden eğitim alarak sınavlarda başarılı olmalısınız. ATPL teori eğitimi 650 saatlik teori eğitimi olup 14 dersten eğitim verilmektedir.

Sağlık sertifikaları geçerlilik süreleri ICAO PART-MED te belirtilmiştir. Ancak sağlık sertifikası yenileme muayenelerinde tüm testler tekrar edilmez. Çünkü Sağlık sertifikası muayenesi kapsamında yapılan testlerin farklı geçerlilik süreleri vardır. Medical Class 1 ve Medical Class 2 kapsamında gerçekleştirilen testlerin geçerlilik süreleri şu şekildedir;

Medical Class 1 Testlerinin Geçerlilik Süreleri;

 • Odyometri: 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
 • Görme Alanı: 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
 • EKG: 30 yaş 5 yıl - 30/39 yaş 2 yıl - 40/49 yaş 1 yıl - 50 yaş üstü 6 ay
 • Solunum Fonksiyon Testi: 4 yılda bir
 • Akciğer Grafisi: 4 yılda bir

Medical Class 2 Testlerinin Geçerlilik Süreleri;

 • Odyometri: İlk muayene - 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
 • Görme Alanı: İlk muayene sonrasında gerekirse
 • EKG: 40/49 yaş 2 yıl - 50 yaş üstü 1 yıl
 • Solunum Fonksiyon Testi: 40 yaş üstü 4 yılda bir
 • Akciğer Grafisi: 40 yaş üstü 4 yılda bir

Sağlık sertifikaları geçerlilik süreleri ICAO PART-MED te belirtilmiştir. Medical Class 1 sağlık sertifikasının geçerlilik süresi pilotların yaşına göre değişiklik göstermektedir. Çift pilotlu uçaklarda görev alan pilotlar için 60 yaş altında 1 sene, 60 yaş üstünde altı ay ile sınırlandırılmıştır. Tek pilotlu uçaklarda görev alan pilotlar için ise 40 yaş altında 1 sene iken 40 yaş üstünde 6 ay ile sınırlandırılmıştır.

Sağlık sertifikaları geçerlilik süreleri ICAO PART-MED te belirtilmiştir. Medical Class 2 sağlık sertifikasının geçerlilik süresi pilotların yaşına göre değişiklik göstermektedir. 40 yaş altı için bu süre 5 sene iken 40-50 arası için iki sene olup 50 yaş üstü için bir sene olarak sınırlandırılmıştır.

Uçuş eğitimi almaya karar verdiğinizde en zor kararlardan biri de uçuş okulu seçimidir. Uçuş okulu seçiminde her zaman fiyat odaklı değil eğitim kalitesi ve içeriğini de iyi incelemelisiniz. Öncelikle seçeceğiniz uçuş okulunda daha önce eğitim almış öğrencilerin değerlendirmelerini incelemelisiniz. Daha sonra uçuş eğitim paketlerinin kapsamını değerlendirmelisiniz. Bazen pazarlama stratejisi gereği eğitimin bazı kısımları gizli maliyet olarak yansıtılmaktadır. Örneğin check ride uçuşu için ilave ücret talep edilmesi, eğitim ekipmanları için ilave ücret talep edilmesi gibi.

PPL eğitiminin pratik uçuş eğitim kısmında bir günde en fazla 4 saat uçuş yapabilirsiniz. Ancak günlük yapabileceğiniz uçuş miktarı esasında eğitim aldığınız uçuş okulunun onaylı eğitim programına bağlıdır. Uçuş okulları tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne onaylatılan uçuş eğitim programlarında günlük uçuş 2 veya 3 saat ile de sınırlanabilir.

PPL eğitimi esnasında gerekli olacak ekipmanların bir çoğu uçuş okulları tarafından sağlanmaktadır. Bu ekipmanlar içerisinde; kulaklık, harita, Logbook, Flight Computer, Plotter, Harita kalemi, harita tutacağı gibi ekipmanlar bulunmaktadır. PPL eğitimi öncesinde uçuş okulunuz ile koordine ederek eğitim kapsamında sunulmayan ekipmanları temin etmeniz önemlidir.

PPL Check Ride uçuşu, PPL eğitiminin teorik ve pratik kısımlarının başarı ile tamamlanması sonrasında PPL lisansı almak için gerekli yeterliliğe sahip olup olmadığınızın test edildiği uçuştur. Bu uçuşlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce yetkilendirilen kontrol pilotları tarafından gerçekleştirilir.

PPL eğitimi kapsamında toplamda 100 saatlik teorik eğitim bulunmaktadır. Uçuş okulları eğitim programlarını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne onaylatmaktadır. Onaylatılan eğitim programları kapsamında eğitimin en fazla %90'lık kısmı uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilebilir. Teorik eğitiminin en az %10'luk kısmı ise yüz yüze gerçekleştirilmek zorundadır.

PPL eğitimi pratik kısmı olan uçuş eğitiminin içeriğinde 10 saatlik PIC - Sorumlu Pilot Uçuşu bulunmaktadır. PPL eğitimini tamamladığınızda 10 saat yalnız uçuş gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

PPL eğitimi teori kısmında toplam 9 dersten eğitim alınmaktadır. Eğitim kapsamındaki dersleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 010 Air Law – Hava Hukuku
 • 020 Aircraft General Knowledge – Uçak Genel Bilgisi
 • 030 Flight Performance and Planning – Uçuş Performansı ve Planlama
 • 040 Human Performance – İnsan Performansı ve Limitleri
 • 050 Meteorology – Meteoroloji
 • 060 Navigation – Seyrüsefer
 • 070 Operational Procedures – İşletme Prosedürleri
 • 080 Principles of Flight – Uçuş Prensipleri
 • 090 Communication – Haberleşme Usulleri

PPL eğitimi içeriğinde hem teorik kısımlar hem de pratik kısımlar vardır. Uygulanacak eğitim programı uçuş eğitim organizasyonunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce onaylanan uçuş eğitim programına göre gerçekleştirilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli kriter en fazla 6 takvim günü üst üste uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Uçuş planlarının yapılması uçuş okulu sorumluluğunda da olsa bir pilot olarak kendi uçuş programınızı takip etmeli ve olası sorunlarda uçuş okulu ile koordine etmelisiniz.

PPL eğitiminde LSA (Light Sport Aircraft) kategori tek motorlu uçaklar ile eğitim verilmektedir. Eğitim verilen uçak modelleri arasında Cessna 150, Cessna 152, Tecnam P2003 JF, Evektor Sportstar gibi uçaklar görebilirsiniz.

Daha önce uçuş tecrübesi olmayan pilot adaylarına tavsiyemiz uçuş eğitiminden önce detaylı olarak araştırma yaparak eğitim içeriği ve gereklilikleri hakkında detaylı bilgi edinmenizdir. Ayrıca uçuş becerinizi test etmek için Flight Simulator, Xplane tarzı uygulamaları yoke, rudder, gaz kolu gibi kontrol ekipmanları ile tecrübe etmenizdir.

PPL eğitimi uçuş kısmında toplam olarak minimum 45 saat uçuş yapılması gerekir. Uçuş okulunun onaylı eğitim programına göre bu uçuşların en fazla 5 saati FNTP II türü bir simülatörde gerçekleştirilebilir. PPL Eğitim programı içerisinde bulunan progress check uçuşlarında başarısız olunması durumunda ilave eğitim tekrarı uçuşu yapmanız gerekebilir. Bu sebeple en az 45 saat uçuş olarak belirtilmektedir.

ICAO Level sınavında öncelikle İngilizceyi etkin kullanabilme beceriniz ölçülüyor. Ancak sorulan soruların bir kısmı havacılıkla ilgili olduğundan temel seviyede havacılık bilgisi gereklidir. Bu sebeple ICAO Level sınavına bir süre uçuş yaptıktan sonra girmeniz sizin için avantaj olacaktır.

İngilizce havacılık sektöründe genel olarak ortak iletişim dili olarak belirlenmiştir. Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835’e göre ICAO - International Civil Aviation Authority tarafından belirlenmiş standartlar doğrultusunda pilotların ve hava trafik kontrollerinin belirli seviyede İngilizce bilgisine sahip olmaları zorunludur. ICAO Level sınavında 1-6 arası not derecelendirilmesi bulunmakta olup pilot ve hava kontrolörlerin görevlerini yapabilmeleri için minimum ICAO Level 4 İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

ICAO Level 4 notunuzun geçerlilik süresi 4 yıldır. ICAO Level 5 için bu süre 5 yıl olup, ICAO Level 6 için süresizdir.

ICAO Level sınavı genel itibariyle 3 bölümden oluşur. İlk bölüm temel tanışma, uçuş deneyimi, pilot olmak isteme sebebiniz gibi sorulardan oluşmakta olup amacı temel İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi ölçmektir. Bu bölüm esasında sınav odasına girdiğiniz, kendinizi tanıttığınız andan itibaren başlar. İkinci bölümde dinleme becerilerinizi test etmek amacıyla iki telsiz konuşma kaydı dinletilir. Bunlardan biri ATIS olabilir ve buradan size QNH, Transition Level, Rüzgar gibi konularda sorular gelebilir. Bir diğer telsiz konuşması da genellikle bir emercensi olay hakkındadır. Burada olay, alınan karar hakkında sorular sorulacaktır. Son bölümde ise havacılıkla ilgili bir veya 2 resim size gösterilir ve burada gördüklerinizi anlatmanız istenir. Burada önemli olan belirli bir düzen içerisinde ve sıra ile anlatımın gerçekleştirilmesidir.

ATPL teori eğitimi toplamda 650 saat sürmekte olup bu eğitim kapsamında 14 ATPL dersi bulunmaktadır.

 • 010 – Hava Hukuku - Air Law
 • 021 – Gövde, Uçak Sistemleri Motor ve Elektrik - Airframe, Systems, Engines & Electrics
 • 022 – Uçuş Aletleri - Instrumentation
 • 031 – Ağırlık ve Denge - Mass & Balance
 • 032 – Uçak Performansı - Performance (Airplane)
 • 033 – Uçuş Planlama ve İzleme - Flight Planning & Monitoring
 • 040 – İnsan Performansı ve Limitleri - Human Performance and Limitations
 • 050 – Meteoroloji - Meteorology
 • 061 – Genel Seyrüsefer - General Navigation
 • 062 – Radyo Seyrüsefer Usulleri - Radio Navigation
 • 070 – İşletme Prosedürleri - Operational Procedures
 • 081 – Uçuş Prensipleri - Principles of Flight (Airplane)
 • 091 – VFR Telsiz Usulleri - VFR Communication
 • 092 – IFR Telsiz Usulleri - IFR Communication

Ticari pilot olarak çalışmak veya hususi pilot sertifikasına sahip olmak için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Sektördeki şirketler ise genellikle lisans derecesi ister. Sonuç olarak yaşıtlarınızla eşit şartlarda rekabet edebilmek için üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Ayrıca eğitimlere katılabilmek ve pilot lisansı alabilmek için SHGM tarafından eğitiminizin standartlarına uygun olarak sertifikalandırılmış bir sağlık kuruluşundan Class 1 veya Class 2 sağlık sertifikası almanız gerekmektedir. Son olarak, iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmalısınız. 

 

  Pilot olmak isteyen kişiler için birden fazla seçenek mevcuttur. Bu maksatla örgün eğitim sunan üniversitelere başvurulabileceği gibi SHGM tarafından yetkilendirilmiş uçuş okullarına kayıt olunabilir. Bir diğer seçenek ise havayolu şirketlerinin kendi bünyelerinde kurdukları akademilere başvurmak olacaktır. Bu saydıklarımız Türkiye'de başvuracağınız seçenekler olup yurtdışında da bu eğitimi alabilirsiniz. Yurt dışından eğitim aldığınızda Türkiye'de lisansınızın Türk lisansına çevrilmesi için ilave prosedürlerle karşılaşabilirsiniz.

  Pilotluk eğitimine başlamayı düşünen birçok kişinin ilk aşamada eğitim sürecinin karmaşıklığı sebebiyle gözü biraz korkabilir. Ancak pilotluk eğitimi her ne kadar yoğun ve zorlu bir çalışma süreci gerektirse de harcanacak emeğin karşılığında edinilecek başarı göz önüne alındığında bu zorluklara değeceği kolaylıkla söylenebilir. Yeterli motivasyona sahip ve bu konuda yeterince çalışan pilot adayları kolaylıkla bu eğitim sürecini tamamlayabilirler.

  Pilotluk mesleğinin diğer meslek gruplarına nazaran yüksek maaşa sahip olması pilot adayları için bir motivasyon kaynağı olmaktadır. Tabiki sadece maddi imkanlar pilot olmanın avantajlarını tek başına oluşturmamaktadır. Diğer sebepleri şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Sık seyehat etme imkanı,
  • Yeni kültür ve insanlarla tanışma fırsatı,
  • Uçuş hizmetlerinden indirimli yararlanma fırsatı,
  • Tabiki eve iş getirme ihtimalinizin olmaması.

  Uçuş eğitimi almaya karar verdiğinizde en zor kararlardan biri de uçuş okulu seçimidir. Uçuş okulu seçiminde her zaman fiyat odaklı değil eğitim kalitesi ve içeriğini de iyi incelemelisiniz. Öncelikle seçeceğiniz uçuş okulunda daha önce eğitim almış öğrencilerin değerlendirmelerini incelemelisiniz. Daha sonra uçuş eğitim paketlerinin kapsamını değerlendirmelisiniz. Bazen pazarlama stratejisi gereği eğitimin bazı kısımları gizli maliyet olarak yansıtılmaktadır. Örneğin check ride uçuşu için ilave ücret talep edilmesi, eğitim ekipmanları için ilave ücret talep edilmesi gibi.

  Ticari pilot olarak çalışmak veya hususi pilot sertifikasına sahip olmak için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Sektördeki şirketler ise genellikle lisans derecesi ister. Sonuç olarak yaşıtlarınızla eşit şartlarda rekabet edebilmek için üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Ayrıca eğitimlere katılabilmek ve pilot lisansı alabilmek için SHGM tarafından eğitiminizin standartlarına uygun olarak sertifikalandırılmış bir sağlık kuruluşundan Class 1 veya Class 2 sağlık sertifikası almanız gerekmektedir. Son olarak, iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmalısınız. 

   

   Sağlık sertifikaları geçerlilik süreleri ICAO PART-MED te belirtilmiştir. Ancak sağlık sertifikası yenileme muayenelerinde tüm testler tekrar edilmez. Çünkü Sağlık sertifikası muayenesi kapsamında yapılan testlerin farklı geçerlilik süreleri vardır. Medical Class 1 ve Medical Class 2 kapsamında gerçekleştirilen testlerin geçerlilik süreleri şu şekildedir;

   Medical Class 1 Testlerinin Geçerlilik Süreleri;

   • Odyometri: 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
   • Görme Alanı: 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
   • EKG: 30 yaş 5 yıl - 30/39 yaş 2 yıl - 40/49 yaş 1 yıl - 50 yaş üstü 6 ay
   • Solunum Fonksiyon Testi: 4 yılda bir
   • Akciğer Grafisi: 4 yılda bir

   Medical Class 2 Testlerinin Geçerlilik Süreleri;

   • Odyometri: İlk muayene - 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
   • Görme Alanı: İlk muayene sonrasında gerekirse
   • EKG: 40/49 yaş 2 yıl - 50 yaş üstü 1 yıl
   • Solunum Fonksiyon Testi: 40 yaş üstü 4 yılda bir
   • Akciğer Grafisi: 40 yaş üstü 4 yılda bir

   Sağlık sertifikaları geçerlilik süreleri ICAO PART-MED te belirtilmiştir. Medical Class 1 sağlık sertifikasının geçerlilik süresi pilotların yaşına göre değişiklik göstermektedir. Çift pilotlu uçaklarda görev alan pilotlar için 60 yaş altında 1 sene, 60 yaş üstünde altı ay ile sınırlandırılmıştır. Tek pilotlu uçaklarda görev alan pilotlar için ise 40 yaş altında 1 sene iken 40 yaş üstünde 6 ay ile sınırlandırılmıştır.

   Sağlık sertifikaları geçerlilik süreleri ICAO PART-MED te belirtilmiştir. Medical Class 2 sağlık sertifikasının geçerlilik süresi pilotların yaşına göre değişiklik göstermektedir. 40 yaş altı için bu süre 5 sene iken 40-50 arası için iki sene olup 50 yaş üstü için bir sene olarak sınırlandırılmıştır.

    Uçuş eğitimleri için ICAO Level notunuzun olması yeterlidir. Ancak iş başvurularında firmalar TOEFL, IELTS gibi farklı İngilizce yeterlilik sınav notu isteyebilir.

    ICAO - International Civil Aviation Authority - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835' göre 6 kritere göre değerlendirme yapılarak İngilizce seviyeniz tespit edilir. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz;

    • Fluency - Akıcılık
    • Vocabulary - Kelime Bilgisi
    • Pronouncation - Telaffuz
    • Interaction - Etkileşim
    • Grammatical Structure - Gramer Bilgisi
    • Comprehension - Anlama

    ICAO - International Civil Aviation Authority - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835' göre ICAO Level İngilice seviyeleri belirlenmiştir. Bu dokümana göre;

    • ICAO Level 1-3 : Non-operational
    • ICAO Level 4 : Operational
    • ICAO Level 5 : Extended
    • ICAO Level 6 : Expert

    şeklinde tanımlanmıştır. Pilotluk yapabilmeniz için minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmanız zorunludur.

    ICAO - International Civil Aviation Authority - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835’e göre pilotların minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

    ICAO Level sınavında öncelikle İngilizceyi etkin kullanabilme beceriniz ölçülüyor. Ancak sorulan soruların bir kısmı havacılıkla ilgili olduğundan temel seviyede havacılık bilgisi gereklidir. Bu sebeple ICAO Level sınavına bir süre uçuş yaptıktan sonra girmeniz sizin için avantaj olacaktır.

    İngilizce havacılık sektöründe genel olarak ortak iletişim dili olarak belirlenmiştir. Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Dokümanı 9835’e göre ICAO - International Civil Aviation Authority tarafından belirlenmiş standartlar doğrultusunda pilotların ve hava trafik kontrollerinin belirli seviyede İngilizce bilgisine sahip olmaları zorunludur. ICAO Level sınavında 1-6 arası not derecelendirilmesi bulunmakta olup pilot ve hava kontrolörlerin görevlerini yapabilmeleri için minimum ICAO Level 4 İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

    ICAO Level 4 notunuzun geçerlilik süresi 4 yıldır. ICAO Level 5 için bu süre 5 yıl olup, ICAO Level 6 için süresizdir.

    ICAO Level sınavı genel itibariyle 3 bölümden oluşur. İlk bölüm temel tanışma, uçuş deneyimi, pilot olmak isteme sebebiniz gibi sorulardan oluşmakta olup amacı temel İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi ölçmektir. Bu bölüm esasında sınav odasına girdiğiniz, kendinizi tanıttığınız andan itibaren başlar. İkinci bölümde dinleme becerilerinizi test etmek amacıyla iki telsiz konuşma kaydı dinletilir. Bunlardan biri ATIS olabilir ve buradan size QNH, Transition Level, Rüzgar gibi konularda sorular gelebilir. Bir diğer telsiz konuşması da genellikle bir emercensi olay hakkındadır. Burada olay, alınan karar hakkında sorular sorulacaktır. Son bölümde ise havacılıkla ilgili bir veya 2 resim size gösterilir ve burada gördüklerinizi anlatmanız istenir. Burada önemli olan belirli bir düzen içerisinde ve sıra ile anlatımın gerçekleştirilmesidir.

     PPL teori sınavına katılırken yanınıza cetvel, plotter, flight computer alabilirsiniz. Kalem, silgi ve not kağıdı sınav salonunda bulunduğundan bunlarla sınav salonuna girmenize müsaade edilmez. Ayrıca sınav salonuna cep telefonu ile de girmeniz yasaktır.

     PPL, Private Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşan kısaltma olup Hususi Pilot Lisansı anlamına gelmektedir. PPL lisansı isminden de anlaşılacağı üzere ticari amaçlı olarak değil bireysel kullanım için yetki sağlayan bir pilot lisans türüdür. Bu lisansa sahip pilotlar lisanslarında belirtilmiş uçak tiplerinde ticari maksat olmadan sorumlu pilot - PIC - Pilot in Command olarak uçabilirler.

     Daha önce uçuş tecrübesi olmayan pilot adaylarına tavsiyemiz uçuş eğitiminden önce detaylı olarak araştırma yaparak eğitim içeriği ve gereklilikleri hakkında detaylı bilgi edinmenizdir. Ayrıca uçuş becerinizi test etmek için Flight Simulator, Xplane tarzı uygulamaları yoke, rudder, gaz kolu gibi kontrol ekipmanları ile tecrübe etmenizdir.

     PPL eğitiminde LSA (Light Sport Aircraft) kategori tek motorlu uçaklar ile eğitim verilmektedir. Eğitim verilen uçak modelleri arasında Cessna 150, Cessna 152, Tecnam P2003 JF, Evektor Sportstar gibi uçaklar görebilirsiniz.

     PPL eğitimi içeriğinde hem teorik kısımlar hem de pratik kısımlar vardır. Uygulanacak eğitim programı uçuş eğitim organizasyonunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce onaylanan uçuş eğitim programına göre gerçekleştirilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli kriter en fazla 6 takvim günü üst üste uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Uçuş planlarının yapılması uçuş okulu sorumluluğunda da olsa bir pilot olarak kendi uçuş programınızı takip etmeli ve olası sorunlarda uçuş okulu ile koordine etmelisiniz.

     PPL eğitimi teori kısmında toplam 9 dersten eğitim alınmaktadır. Eğitim kapsamındaki dersleri şu şekilde sıralayabiliriz;

     • 010 Air Law – Hava Hukuku
     • 020 Aircraft General Knowledge – Uçak Genel Bilgisi
     • 030 Flight Performance and Planning – Uçuş Performansı ve Planlama
     • 040 Human Performance – İnsan Performansı ve Limitleri
     • 050 Meteorology – Meteoroloji
     • 060 Navigation – Seyrüsefer
     • 070 Operational Procedures – İşletme Prosedürleri
     • 080 Principles of Flight – Uçuş Prensipleri
     • 090 Communication – Haberleşme Usulleri

     PPL eğitimi pratik kısmı olan uçuş eğitiminin içeriğinde 10 saatlik PIC - Sorumlu Pilot Uçuşu bulunmaktadır. PPL eğitimini tamamladığınızda 10 saat yalnız uçuş gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

     PPL eğitimi kapsamında toplamda 100 saatlik teorik eğitim bulunmaktadır. Uçuş okulları eğitim programlarını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne onaylatmaktadır. Onaylatılan eğitim programları kapsamında eğitimin en fazla %90'lık kısmı uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilebilir. Teorik eğitiminin en az %10'luk kısmı ise yüz yüze gerçekleştirilmek zorundadır.

     PPL Check Ride uçuşu, PPL eğitiminin teorik ve pratik kısımlarının başarı ile tamamlanması sonrasında PPL lisansı almak için gerekli yeterliliğe sahip olup olmadığınızın test edildiği uçuştur. Bu uçuşlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce yetkilendirilen kontrol pilotları tarafından gerçekleştirilir.

     PPL eğitimi esnasında gerekli olacak ekipmanların bir çoğu uçuş okulları tarafından sağlanmaktadır. Bu ekipmanlar içerisinde; kulaklık, harita, Logbook, Flight Computer, Plotter, Harita kalemi, harita tutacağı gibi ekipmanlar bulunmaktadır. PPL eğitimi öncesinde uçuş okulunuz ile koordine ederek eğitim kapsamında sunulmayan ekipmanları temin etmeniz önemlidir.

     PPL eğitiminin pratik uçuş eğitim kısmında bir günde en fazla 4 saat uçuş yapabilirsiniz. Ancak günlük yapabileceğiniz uçuş miktarı esasında eğitim aldığınız uçuş okulunun onaylı eğitim programına bağlıdır. Uçuş okulları tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne onaylatılan uçuş eğitim programlarında günlük uçuş 2 veya 3 saat ile de sınırlanabilir.

     PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı eğitimine katılmak için karşılamanız gereken koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

     • En az lise mezunu olmak,
     • SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan alınmış en az Medical Class 2 sağlık sertifikasına sahip olmak,
     • Minimum 17 yaşında olmak.

     PPL Teori sınavı öncesinde kendinizi online sınav hazırlık sistemleri vasıtasıyla deneyebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz Online Sınav Hazırlık sistemimiz gelişmiş soru kategori yapısı ve analiz altyapısı sayesinde sizlere sınav hazırlığınızda büyük fayda sağlayacaktır.

     PPL - Private Pilot License - Hususi pilot lisansı bir pilot lisans türü olup lisans sahibine ticari maksatlı olmayan uçuşlarda PIC - Sorumlu pilot olarak uçuş yapma yetkisi sağlar. Bu lisans ile uçurabileceğiniz uçak tipleri ise lisansınıza işlenir. PPL lisansı ile tek motorlu uçaklarda uçuş yapabileceğiniz gibi, gerekli eğitimleri almış ve lisansınıza işlenmiş olması koşuluyla çok motorlu uçakları da uçurabilirsiniz.

     PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı ile sadece ticari kazanç maksadı olmayan uçuşlar yapılabilir. Bu konunun takibi ve tespiti SHGM tarafından gerçekleştirilmekte olup ihlallerin tespiti durumunda lisansın askıya alınması ve idari para cezası gibi cezalar ile karşılaşılabilir.

     PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı geçerlilik süresi iki yıldır. Eğer son 12 ay içerisinde, en az 6 saati PIC Pilot in Command Uçuşu - Sorumlu Pilot Uçuşu olarak gerçekleştirilmiş olması şartıyla 12 saat uçuş yapmış ve 12 iniş kalkış gerçekleştirmişseniz lisansınızın geçerlilik süresini otomatik olarak 2 yıl daha uzatabilirsiniz. Ayrıca bu 12 saatlik uçuşun en az 1 saatlik kısmının bir uçuş eğitmeni ile gerçekleştirilmiş eğitim uçuşu olması gereklidir.

     PPL - Private Pilot License eğitimi teorik bölümü kapsamında aldığımız 9 ders için soru bankasında yaklaşık 1.800 adet soru bulunmaktadır.

     PPL - Private Pilot License eğitimi teori sınavında karşımıza çıkacak sorular farklı ağırlık katsayılarına sahip olup bazı sorular 2 veya 3 ağırlık katsayısına sahiptir. Bu sebeple sınav esnasında soruların ağırlık katsayılarına da dikkat etmek gereklidir.

     PPL - Private Pilot License eğitimi öncesinde eğitimde kullanılacak uçak tipine ilişkin Pilot Operating Handbook tarafınıza iletilmekte olup uçak tipi ile ilgili yapılacak teori sınavında başarılı olmanız durumunda pratik eğitiminiz başlatılacaktır.

     PPL - Private Pilot License eğitimi eğitim başlangıç tarihi itibariyle en fazla 2 yıl içerisinde tamamlanmalıdır. Ancak uzun süre verilen ara durumunda ilave eğitim uçuşu yapmanız gerekebilir. Ayrıca uzun süreli aralar uçuş becerilerinizde de gerilemeye sebep olacaktır. Bu sebeple özellikle PPL eğitimi esnasında mümkünse hiç ara verilmemelidir.

     PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı eğitimi sonrasında gireceğiniz Check Ride - kontrol uçuşunda başarısız olmanız durumunda daha sonraki bir tarih için tekrar kontrol uçuşu randevusu alabilirsiniz.

     PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı teorik eğitim kısmı ATPL Teori eğitimine nazaran daha kolaydır. Ancak uçuşla ilgili temel bilgileri edindiğiniz bir dönem olduğundan iyi hazırlanılması gereklidir. Ortalama 1 aylık hazırlık süresi yeterlidir.

     PPL eğitimi uçuş kısmında toplam olarak minimum 45 saat uçuş yapılması gerekir. Uçuş okulunun onaylı eğitim programına göre bu uçuşların en fazla 5 saati FNTP II türü bir simülatörde gerçekleştirilebilir. PPL Eğitim programı içerisinde bulunan progress check uçuşlarında başarısız olunması durumunda ilave eğitim tekrarı uçuşu yapmanız gerekebilir. Bu sebeple en az 45 saat uçuş olarak belirtilmektedir.

      ATPL Frozen Lisansı, ATPL teori sınavlarını başarıyla tamamlamış, CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimini tamamlamış ancak ATPL lisansına sahip olmak için gerekli uçuş saatini tamamlamamış pilotların sahip olduğu lisans türüne verilen isimdir. Yani esasında uçuş eğitiminiz tamamlandığında ATPL Frozen lisansı sahibi olursunuz. ATPL Frozen lisansınızı normal ATPL Lisansına çevirebilmeniz için en az 500 saati ticari uçuş olmak üzere minimum 1500 saat uçuş saatine sahip olmalısınız.

      ATPL 14 ders kapsamında SHGM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda en fazla 18 aylık süre zarfında 6 oturumda bir dersten en fazla 4 defa sınava girmek koşuluyla başarılı olmalısınız.

      ATPL - Airline Transport Pilot License yani Havayolu Nakliye Pilot Lisansı kelimelerinin kısaltılmış halidir. CPL lisansı alarak ticari pilot olabilirsiniz ancak havayollarında çalışabilmeniz için ATPL Teori derslerinden eğitim alarak sınavlarda başarılı olmalısınız. ATPL teori eğitimi 650 saatlik teori eğitimi olup 14 dersten eğitim verilmektedir.

      ATPL - Airline Transport Pilot License kelimelerin kısaltmasından oluşan Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı anlamına gelen terimin kısaltılmış halidir. Havayollarında pilot olarak çalışabilmeniz için ATPL lisansına sahip olmanız zorunludur. ATPL lisansı alabilmeniz için CPL eğitimi kapsamında verilen teorik eğitimin biraz daha genişletilmiş hali olan teori derslerini tamamlamanız ve sınavlarda başarılı olmanız gereklidir. Tabiki CPL lisansı alırken direk olarak ATPL teori eğitimi alıp ATPL sınavına girerek başarılı olmanız durumunda ATPL lisansını alabilirsiniz. Önce CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı teori eğitiminin alınması zorunlu değildir.

      ATPL lisansı yani havayolu taşımacılığı pilot lisansına sahip olmanız için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

      • En az 21 yaşında olmak,
      • Adli sicil kaydı bulunmamak,
      • Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
      • CPL – Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı ve MEP IR – Multi Engine Piston Landing Instrument Rating - Çok Motorlu Aletlili Uçuş Yetkisine sahip olmak,
      • ATPL Teori 14 Ders kapsamında verilen teori eğitimlerini tamamlamış ve sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlardan ders bazında minimum 75 alarak başarılı olmak,
      • Minimum lise mezunu olmak,

      ATPL lisansı Airline Transport Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşturulmuş Havayolu Taşımacılığı Pilot Lisansı anlamına gelen pilot lisans türüdür.

      Hali hazırda ATPL 14 ders soru bankasında 11.000 soru bulunmaktadır. Sorular 2021 yılı ortasından itibaren güncellenmeye başlanmış olup 2021 yılı içerisinde mevcut sorulara 1500 ilave soru dahil olmuştur.

      SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarına hazırlık için oluşturulmuş sınav hazırlık sistemleri çok az farklılıklar ile beraber aynı soru bankasını kaynak olarak almaktadır. Bu sebeple sınav hazırlık sistemi seçiminde kullanıcı dostu, sınava hazırlanmanızda size daha fazla yardımcı olabilecek sistemi seçmelisiniz. Sınav hazırlık sistemimiz çalışma ve sınav modüllerinin yanı sıra etkin soru analiz sistemi sayesinde de sizlerin sınava hazırlanırken en büyük yardımcınız olacaktır.

      ATPL teori sınavları kapsamında soruların farklı zorluk derecelerine sahip olmalarından dolayı, her sorunun ağırlık katsayıları da birbirinden farklıdır. Sınavda 2 ve 3 katsayılı sorularla da karşılaşabilirsiniz. Sınav esnasında soruların ağırlık katsayılarına dikkat etmeniz iyi bir not almanız için önemlidir.

      SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarında bir dersten en fazla 4 kez sınava katılabilirsiniz.

      SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarına katılırken yanınıza gireceğiniz sınava yönelik olarak cetvel, plotter, flight computer alabilirsiniz. Kalem, silgi ve not kağıdı sınav salonunda bulunduğundan bunlarla sınav salonuna girmenize müsaade edilmez. Ayrıca sınav salonuna cep telefonu ile de girmeniz yasaktır.

      SHGM tarafından ATPL teori sınavlarına katılırken bir oturum için belirlenmiş bir maksimum ders limiti yoktur. Ancak her bir ders için en fazla 4 defa sınava katılma hakkınız olduğu göz önünde bulundurularak geçebileceğinizden emin olmadan sınava katılmamalısınız.

      SHGM tarafından gerçekleştirilen ATPL teori sınavlarını tamamlamak için teori eğitimi tamamlandıktan sonra ilk sınava katılmak için 12 ay ilk sınav sonrası ise tüm derslerden geçmek için 18 ay süreniz vardır. Eğer yeterli motivasyona sahipseniz iyi bir çalışma ile bu süreci teori eğitimi de dahil 9 - 12 aylık bir sürede tamamlayabilirsiniz.

      ATPL teori eğitimini tamamladıktan sonra ilk teori sınavına katılmak için 12 aylık süreniz vardır. İlk sınava girdikten sonra ATPL 14 dersin tamamından geçmek için 18 aylık bir süreniz olacaktır. Bu süreç içerisinde bir dersten dahi başarısız olursanız ATPL Re-take kursuna katıldıktan sonra tüm ATPL 14 dersten tekrar sınava katılmanız gerekir.

      SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir Uçuş Eğitim Organizasyonunda ATPL Teori eğitiminizi tamamladıktan sonra en fazla 12 ay içerisinde minimum bir dersten sınava katılmalısınız.

      SHGM tarafından yapılan ATPL teori sınavlarında her bir dersten en fazla 4 defa sınava katılabilirsiniz. Bunu dışında oturum sayısı, tüm sınavların tamamlanması için maksimum zaman sınırı gibi kriterlerde bulunmaktadır. Bu kriterlerden herhangi birisinde sorun yaşarsanız bir uçuş okulunda ATPL Re-take kursu alarak tekrar sınavlara katılabilirsiniz.

      Uçuş eğitim organizasyonlarının eğitim programları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce onaylanır. Bu eğitim programında eğitimin ne kadarlık bölümünün uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşeceği ne kadarlık bölümünün yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleşeceği belirtilir. ATPL teori eğitiminin en fazla %90'lık kısmı uzaktan eğitim şeklinde verilebilir. En az %10'luk kısmı yüz yüze tamamlanmalıdır.

      SHGM tarafından yayınlanmış olan 2022 yılı hizmet tarifesine göre her bir dersten sınav giriş ücreti 80 TL, tekrar sınava girmeniz gerekmesi durumunda tekrar ücret yatırmanız gerekmektedir.

      ATPL teori eğitimi toplamda 650 saat sürmekte olup bu eğitim kapsamında 14 ATPL dersi bulunmaktadır.

      • 010 – Hava Hukuku - Air Law
      • 021 – Gövde, Uçak Sistemleri Motor ve Elektrik - Airframe, Systems, Engines & Electrics
      • 022 – Uçuş Aletleri - Instrumentation
      • 031 – Ağırlık ve Denge - Mass & Balance
      • 032 – Uçak Performansı - Performance (Airplane)
      • 033 – Uçuş Planlama ve İzleme - Flight Planning & Monitoring
      • 040 – İnsan Performansı ve Limitleri - Human Performance and Limitations
      • 050 – Meteoroloji - Meteorology
      • 061 – Genel Seyrüsefer - General Navigation
      • 062 – Radyo Seyrüsefer Usulleri - Radio Navigation
      • 070 – İşletme Prosedürleri - Operational Procedures
      • 081 – Uçuş Prensipleri - Principles of Flight (Airplane)
      • 091 – VFR Telsiz Usulleri - VFR Communication
      • 092 – IFR Telsiz Usulleri - IFR Communication

       PIC - Pilot in Command - Sorumlu pilot uçuşlarınız esnasında sizinle birlikte uçan, tecrübeli pilota safety pilot denir.

       IR - Instrument Rating - Aletli Uçuş Eğitimi alınmamış olmasına rağmen PIC - Pilot in Command uçuşlarınız esnasında, IR yetkili bir öğretmen pilot nezaretinde aletli uçuş eğitimine yönelik uçuş pratiği yapabilirsiniz. Aletli uçuş eğitimi öncesi kendinizi geliştirebilmeniz için iyi bir fırsattır.

       PIC - Pilot in Command olarak yapacağınız uçuşlar sizlerin uçuş bilgi ve tecrübelerinizi artırdığınız en önemli bölümdür. Lisansınız size günde 6 saat PIC uçuş yapma yetkisi vermektedir. PIC uçuş aşaması hızlıca bitirilmesi gereken bir dönem olarak görülmemeli her saatinde uçuş bilgi ve tecrübelerinizi artırabileceğiniz uçuş planları yapmalısınız.

       Ultra Light kategori uçaklar ile yapacağınız uçuşlar uçuş kayıt defterinize PIC uçuş olarak kayıt edilemez. PIC uçuşlarınız için Light kategori bir hava aracı ile uçuş yapmalısınız.

       PIC - Pilot in Command uçuşlarınızı yapabilmeniz için PPL - Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansınızın elinizde olması gerekmektedir. Sonrasında günde maksimum 6 saat ve birbirini takip eden en fazla 6 takvim günü PIC uçuş yapabilirsiniz.

       PIC - Pilot in Command uçuşu kapsamında tamamlanması zorunlu olan 300 NM Long Cross Country seyrüsefer uçuşunu bir kez tamamlamanız yeterlidir.

       CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlayabilmeniz için minimum 100 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

       MEP IR - MEP Instrument Rating - Çok Motorlu Uçak Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

       MEP CR - MEP Class Rating - Çok Motorlu Uçak Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

       PIC - Pilot in Command yani sorumlu pilot uçuşu için uçuş eğitiminin farklı modüllerinde farklı kriterler mevcuttur. Örneğin SEP IR eğitimine başlayabilmeniz için en az 50 saat, MEP CR eğitimine başlayabilmeniz içinse minimum 70 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir. CPL eğitimine başlamak içinse minimum 100 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir. CPL Check Ride uçuşu öncesi minimum 100 saat PIC uçuş ile birlikte toplam 200 saat uçuşunuz olması gereklidir. Eğitimin bazı kısımlarında simülatör kullanılabileceği göz önünde bulundurulduğunda CPL Check öncesi 200 saat toplam uçuş saatini tamamlamak için ilave PIC uçuş yapmanız gerekebilir.

       PPL - Private Pilot License eğitiminizi tamamladıktan sonra uçuş beceri ve tecrübelerinizi geliştirdiğiniz uçuşlardır. PIC - Pilot in Command - Sorumlu Pilot olarak gerçekleştireceğiniz bu uçuşlarda uçuş yeteneklerinizi artırarak ME–IR–CPL eğitimine kendinizi hazırlamış olursunuz.

        NVFR - Night VFR eğitimi kapsamında şu konularda eğitim verilmektedir;

        • Gece şartlarında motor çalıştırma ve taxi usulleri,
        • Tırmanış, alçalış, düz uçuş, prosedür dönüşleri ve stall egzersizleri,
        • Çeşitli flap konfigürasyonları ile iniş kalkış usulleri ve emercensi usuller,
        • Seyrüsefer uçuşu ve temel alet uçuşu konularında eğitim verilmektedir.

        NVFR - Night VFR eğitimi için kullanılan saat dilimi gün batımından 30 dakika sonrasında başlar, gün doğumundan 30 dakika önce biter.

        IR - Instrument Rating - Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmek için Night VFR yetkisi işlenmiş pilot lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple Night VFR eğitimi sonrasında pilot lisansınızı yenilemek zorundasınız.

        NVFR - Night VFR eğitimi kapsamında 5 saatlik eğitim uçuşu yapılmakta olup bu 5 saatlik eğitim uçuşunun 01:30 luk kısmı solo uçuş olarak gerçekleştirilmektedir.

        NVFR - Night VFR eğitimi kapsamında yapılacak uçuş görevleri içerisinde solo meydan turu ve seyrüsefer görevleri bulunmaktadır.

        NVFR - Night VFR eğitimi öncesinde gece görerek uçuş prosedürleri, uçak aydınlatma sistemleri ve gece koşullarında uçuş aletlerinin algı sistemimize etkileri konularında teorik eğitim verilmektedir.

        NVFR - Night VFR eğitiminde solo olarak gerçekleştirilmesi gereken meydan turu ve seyrüsefer görevleri bulunmaktadır. Bu uçuşlar uçuş kayıt defterinize PIC - Pilot in Command uçuşu olarak kayıt edilebilir.

        NVFR - Night VFR - Gece Görerek Uçuş eğitimi sonrasında kontrol uçuşu bulunmamaktadır. Night VFR eğitimini aldığınız uçuş okulu tarafından eğitimi başarıyla tamamladığınıza karar verilerek eğitimi tamamladığınızı belirten evrakın SHGM'ye gönderilmesi yeterlidir.

        IR - Instrumen Rating - Alet Uçuş Yetkisi eğitimine başlamadan önce NVFR - Night VFR - Gece Görerek Uçuş eğitiminin tamamlanmış ve lisansınıza ilgili yetkinin işlenmiş olması zorunludur. Bu sebeple IR eğitimine başlamadan bir süre önce bu eğitimin alınması gerekmektedir. Diğer eğitimlerden farklı olarak bu eğitim sonunda bir Check Ride uçuşu yapılmamaktadır. Eğitim toplam 5 saat olup, ortalama 3 günde tamamlanmaktadır.

        Night VFR - NVFR - Night Visual Flight Rules - Gece Görerek Uçuş anlamına gelen İngilizce terimlerin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır. Bu bir pilot lisansı türü değil lisansa eklenen bir yetkidir. Night VFR yetkisine sahip pilotlar gün batımından gün doğumuna kadar olan süre zarfında VFR usuller ile uçuş gerçekleştirebilirler.

         MEP IR - MEP Instrument Rating - Çok Motorlu Uçak Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

         MEP CR - MEP Class Rating - Çok Motorlu Uçak Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için minimum 70 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

          CPL, Commercial Pilot License İngilizce teriminin ilk harflerinden oluşan kısaltma olup Ticari Pilot Lisansı anlamına gelmektedir. CPL lisansı sahibi pilotlar ticari kazanç maksatlı uçuş yapabilirler.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı sahibi olmak için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz.

          • Minimum 18 yaşında olmak,
          • En az Lise mezunu olmak,Medical Class I sağlık sertifikası sahibi olmak,
          • CPL teori ve pratik eğitimleri tamamlamış olmak,
          • SHGM tarafından yapılan teori sınavlarında başarılı olmak,
          • CPL lisansı almak için gerekli minimum uçuş saatini tamamlamak,
          • Adli sicil kaydı olmamak.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi alabilmeniz için uçuş okulları, üniversiteler, havayolu şirketlerinin akademileri gibi seçenekler mevcuttur. Bunlardan en hesaplı seçenek olan uçuş okullarının ortalama maliyeti 35.000 - 40.000 Euro seviyesindedir.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlayabilmeniz için minimum 100 saat PIC uçuş gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı iş başvurusu yapabilmeniz için yeterlidir. Ancak iş başvurunuz esnasında geçerli bir Medical Class I sağlık sertifikasına, asgari ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce dil yeterliliğine ve en az 6 ay geçerliliği bulunan MEP IR yetkisine sahip olmalısınız.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi normal koşullarda 25 saatlik bir uçuş eğitimidir. Bu eğitimin ilk 10 saatlik kısmı Temel alet uçuşu eğitimidir. ikinci 10 saatlik kısmı tek motorlu uçak ile gerçekleştirilir ve son 5 saatlik kısmı ise kompleks yani iniş takımları içeri alınabilir bir uçakla gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu bilgiler ışığında ME ve IR eğitimi almadan CPL eğitimi almak mümkündür. Ancak bu şartlar altında CPL eğitimi 25 saat olarak uygulanacaktır ve son 5 saatlik kısımda Cessna 172RG tarzı iniş takımları içeri alınabilir kompleks bir uçak olmak zorundadır.

          CPL lisansı da PPL lisansı gibi bir pilot lisans türüdür. Pilot lisanslarının geçerlilikleri ile ilgili bir süre bulunmamakta olup lisans almaya hak kazanan kişi için ömür boyu geçerlidir. Ancak sahip olduğunuz pilot lisansının sizlere PART-FCL de tanımladığı ayrıcalıkları kullanmaya devam edebilmek için o pilot lisansına uygun sağlık sertifikası ve dil yeterlilik belgelerini güncel tutmalısınız. Ayrıca pilot lisansınıza işlenmiş SEP, MEP, IR gibi ratinglerin hepsinin belirli geçerlilik süreleri ve yenilenme usulleri vardır. Dolayısıyla her ne kadar lisans süresi ömür boyu olsa da lisansınızda kullanmayı düşündüğünüz hava aracı ve uçuş usulüne uygun geçerli bir reyting yoksa uçuş yapamazsınız.

          CPL lisansı yani Ticari Pilot Lisansı lisans sahibine ticari kazanç sağlamak maksatlı uçuş yapma imkanı sağlayan bir pilot lisans türüdür.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitiminin son 5 saatlik kısmında kullanılan kompleks uçak kavramından kastedilen iniş takımları toplanabilen uçak tipidir. Bu Cessna 172RG modeli gibi bir tek motorlu uçak olabilir.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitiminin ilk 10 saatlik kısmının normal tek motorlu bir uçakla gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak son 5 saatlik kısmının kompleks uçak olarak nitelendirilen iniş takımları toplanabilir bir uçak ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu maksatla uçuş okulları, filolarında mevcutsa iniş takımları toplanabilen tek motorlu bir uçak kullanabileceği gibi çift motorlu uçak da kullanabilirler.

          EASA PART-FCL dokümanına göre CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi için Medical Class 1 sağlık sertifikasına sahip olmalısınız.

          Ticari pilot lisansı eğitimi normal koşullarda 25 saatlik bir uçuş eğitimidir. Bu eğitimin 10 saatlik kısmı Basic IR eğitimidir. Ancak CPL - Commercial Pilot License eğitimi öncesinde IR - Instrument Rating - Alet Uçuş Eğitimi almış iseniz CPL eğitiminiz 15 saat olarak uygulanır. CPL eğitiminizin 15 saatlik olarak uygulanması durumunda yaklaşık 2 haftada uçuş eğitimini tamamlayabilirsiniz.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı sahibi olabilmeniz için öncelikle eğitime katılmak için gerekli şartları tamamladıktan sonra eğitimi tamamlamalı ve kontrol uçuşundan başarıyla geçmelisiniz.

          CPL eğitimine başlamak için gerekli koşulları şu şekilde özetleyebiliriz;

          • Geçerli Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
          • Night VFR yetkisi işlenmiş PPL lisansı sahibi olmak,
          • Minimum 150 saat uçuş saatine sahip olmak,
          • Adli Sicil kaydı olmamak,
          • Ticari pilot lisansı eğitimi teorik kısmını tamamlamış olmak.

          CPL eğitimi sonrası gerçekleştirilecek Check Ride uçuşu öncesi sağlanması gereken kriterler şunlardır;

          • ATPL teori eğitimini tamamlayarak sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlarda başarılı olmak,
          • Minimum 200 saat uçuş saatine sahip olmak. Bu uçuşların en az 20 saati PIC olarak Seyrüsefer uçuşu olmalıdır.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlamayabilmek için şu koşulları sağlamalısınız;

          • En az 150 uçuş saatine sahip olmak,Night VFR yetkisi işlenmiş Hususi Pilot Lisansına sahip olmak,
          • Geçerli Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
          • CPL eğitimi sonrasında Check Ride uçuşuna katılabilmek içinde şu koşulları tamamlamış olmanız gerekmektedir;
          • CPL eğitimi içeriğinde verilen teorik eğitimi başarıyla tamamlamış olmak,
          • ATPL Teori eğitimini tamamlayarak SHGM tarafından yapılan sınavları başarıyla geçmiş olmak.

          Ticari kazanç sağlama maksatlı uçuş yapma yetkisi sağlayan CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansına sahip olabilmek için CPL eğitiminin başarı ile tamamlanması ve sonrasında gerçekleştirilecek kontrol uçuşunda başarılı olunması gerekmektedir.

          CPL - Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı bir pilot lisans türü olup lisans sahibine ticari maksatlı uçuş yapma yetkisi tanımaktadır.

           FI - Flight Instructor - Uçuş Eğitmeni olabilmek için yetkilendirilmiş bir uçuş eğitim organizasyonundan FI eğitimi almalısınız. Bu eğitime katılmadan önce eğitim uygunluk kontrolü yapılmaktadır.

           FI - Flight Instructor - Uçuş Eğitmenliği eğitimine başvurabilmek için aşağıdaki koşulları sağlıyor olmalısınız.

           • En az 18 yaşında olmak,
           • En az ICAO Level 4 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olmak,
           • Maksimum 5 saati FSTD de gerçekleştirilmiş olmak koşuluyla minimum 10 saat tek motorlu uçak ile aletli uçuş yapmış olmak,
           • En az 20 saat VFR seyrüsefer uçuşu yapmış olmak,
           • En az 5 saati son 6 ayda olmak koşuluyla minimum 30 saat tek motorlu uçakla uçuş yapmış olmak,
           • 2 farklı meydana full-stop-landing içeren minimum 300 NM'lık seyrüsefer uçuşu yapmış olmak,
           • Geçerli SEP - Tek Motorlu Uçak yetkisi sahibi olmak,
           • FI eğitimi öncesi yapılacak 1 saatlik uçuş eğitmenliğine uygunluk testinde başarılı olmak,
           • FI eğitimine PPL Lisansı ile başvuru yapacaklar için;
            • Medical Class 2 sağlık sertifikası sahibi olmak,
            • En az 200 saat uçuş yapmış olmak,
            • En az 150 saat PIC uçuşu yapmış olmak,
            • LAPL haricinde uçuş eğitimi verebilmek için CPL Teori eğitimini tamamlamış olmak,
           • FI eğitimine CPL Lisansı ile başvuru yapacaklar için;
            • Medical Class 1 sertifikasına sahip olmak.

           FI - Flight Instructor - Uçuş eğitmenliği eğitimi Türkiye'de ortalama 10.000 Euro seviyesinde alınabilmektedir.

           FI - Flight Instructor - Uçuş Eğitmenliği eğitimi içeriğinde toplam 100 saatlik teorik eğitim ve 30 saatlik eğitim uçuşu mevcuttur. Bu eğitimin tamamlanması sonrasında kontrol uçuşunda başarılı olmanız gerekmektedir.

           Temel olarak 8 tip uçuş eğitmenliği setifikası mevcuttur. Bu sertifika aşamalarının her birinin farklı gereklilikleri vardır.

           • FI – Uçuş Öğretmeni – Tek motorlu uçaklarda uçuş eğitimi verme yetkisi.
           • TRI – Tip Yetkisi Öğretmeni – Uçak tip eğitimi verme yetkisi.
           • CRI – Sınıf Yetkisi Öğretmeni – Tek/Çok Motorlu Uçak eğitimi verme yetkisi.
           • IRI – Aletli Uçuş Öğretmeni – Aletli uçuş eğitimi verme yetkisi.
           • SFI – Sentetik Uçuş Öğretmeni – Simülatör ile sentetik eğitim verme yetkisi.
           • MCCI – Çoklu Ekip İşbirliği Öğretmeni – Çoklu Ekip İşbirliği eğitimi verme yetkisi.
           • FTI – Test Uçuşu Öğretmen Yetkisi – Test uçuşlarında PIC olarak uçuş eğitimi verme yetkisi.
           • MI – Dağ Uçuşu Öğretmen Yetkisi – Havacılık otoritelerince belirlenen, bu yetkinin gerektirdiği bölgelerde uçuş eğitimi verme yetkisi.

            ATPL teori sınavlarına hazırlanan pilotlarda bir çok farklı marka model Flight Computer görebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılanları ele alacak olursak bunlar ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 Flight Computer lerdir. ASA E6B Flight Computer karton versiyonu yaklaşık 200 TL civarındadır. ASA E6B metal versiyonu ise 650 TL civarındadır. Jeppesen CR3 modeli 700 - 800 TL civarında iken Pooleys CRP5 Flight Computer yaklaşık 1200 TL civarındadır.

            ATPL teori sınavlarına hazırlanan tüm pilotların edinmesi gereken en önemli ekipmanlardan biri Flight Computer dür. Öğrencilerin kullandığı bir çok farklı Flight Computer modeli olmakla birlikte yaygın olarak ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 Flight Computer modellerini görebilirsiniz.

            Flight Computer satın aldığınızda kullanımını öğrenebilmek için kullanım kitapçığını inceleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde de buna yönelik bir çok video bulabilirsiniz. Bu yöntem biraz uzun olabilir. Firmamızda uçuş eğitimine başlayan tüm pilot adaylarına Flight Computer Eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.