Bize Ulaşın

PPL Eğitimi

PPL Eğitimi

PPL Eğitimi havacılık sektörüne pilot olarak adım atmak isteyen herkesin önüne çıkan ilk terimlerden biridir. Pilotluk eğitimi konusu araştırılmaya başlanıldığında birçok kısaltma ile karşılaşılmakta ve çoğu zamanda kafalar biraz karışmaktadır. Önümüze ATPL, PPL, CPL, MEP, SEP, IR gibi birçok kısaltma çıkacaktır. Bunların ne olduğu, hangi sıra ile alındığı, eğitim kapsamlarının ne olduğunu anlamak için belki de uzun araştırmalar yapmanız gerekecektir. Bu kadar yoğun kısaltma ve terimlerin olmasının sebebi havacılık sektöründe literatürdeki terimlerin İngilizce kaynaklı olmasıdır.

PPL Nedir?

Peki pilotluk eğitiminin ilk basamağı olarak önümüze çıkan PPL ne demek? Private Pilot License yani Hususi Pilot Lisansı teriminin İngilizce kısaltılmış halidir.

Hususi pilot lisansı nedir? Hususi Pilot nedir?

Bu havacılık terimi, ticari maksatlı olmamak koşuluyla uçak kullanma yetkisi sağlayan pilot lisansının adıdır. Bu pilot lisansına sahip kişiye de hususi pilot denilir. Ticari olmayan uçuş ne anlama geliyor, hususi pilot lisansı ne işe yarar gibi konular kafanıza takılıyor olabilir.
 
Private Pilot License kelimelerinin kısaltması olan bu pilot lisansına sahip olan pilotlar ticari olmayan uçuşlarda sorumlu pilot olarak uçabilirler. Bu pilot lisansı ile kullanabileceğiniz uçak tip ve modelleri pilot lisansınızda da belirtilmektedir. Genel olarak bu pilot Lisansı ile azami kalkış ağırlığı 5.700 kg olan uçaklar ile uçabilirsiniz. Uygulama detayları ülkelerin yetkili sivil havacılık otoritelerince farklılık gösterse de pilot lisansı gereklilikleri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından belirlenmektedir.

Hususi Pilot Lisansı Ne İşe Yarar?

Bu pilot lisansı ile ticari maksatlı uçamasanız da alternatif bir takım iş olanakları mevcuttur. Örneğin İnsansız hava aracı pilotu alımlarında PPL Lisansı sahibi olmak tercih sebebi olarak önümüze çıkmaktadır. Ayrıca bu pilot lisansına sahip pilotlar gerekli uçuş saatleri ve eğitimlerini tamamlayarak FI – Flight Instructor yetkisi alabilirler. Bu sayede ATO – Onaylı Eğitim Organizasyonlarında FI olarak çalışabilirsiniz.
 
PPL lisansı nasıl alınır diye merak edenler için kısaca özetlemeye çalışalım. Bu pilot lisansını alabilmek için öncelikle SHGM – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş bir ATO’ya kaydolarak gerekli teori eğitimlerini tamamlamalısınız. Sonrasında ise pratik eğitimi tamamlayıp Check-Ride sonrasında bu pilot lisansına sahip olabilirsiniz. Hususi Pilot Lisansı fiyat konusuna gelindiğinde ise ticari pilotluk eğitim modüllerinin ilk basamağı olan bu bölüm ortalama 9.000 Euro civarındadır.

PPL Eğitimi Kapsamı Nedir?

Bu eğitim diğer eğitim modüllerine nazaran daha kısa ve az detaya sahip görünse de esasında pilotluk kariyeri yolculuğunuzun en önemli basamağıdır. Bu aşamada uçaklar ve pilotajla ilgili temel bilgileri edinmenin yanında pilotluk becerilerinizi de geliştiriyor olacaksınız. Pilotaj eğitiminizin sonraki aşamalarında ise bu bölümde aldığınız eğitimin üzerine pilotluk becerilerinizi geliştirmeye devam ediyor olacaksınız.
 
Bu denli büyük bir öneme sahip olan bu eğitim kendi içerisinde teorik, pratik eğitimi ve Check-Ride aşamalarını barındırır. Teori aşamasında 9 Teori dersinden eğitim verilmektedir. Pratik eğitim aşamasında ise toplamda 45 saatlik bir uçuş eğitimi bulunmaktadır.

PPL Teori Eğitimi

Bu eğitimin teorik bölümünde toplam 9 dersten eğitim sunulmaktadır. Eğitimlerin bir bölümü uzaktan eğitim sistemi ile sunulabildiği gibi tamamı yüz yüze de olabilir. Eğitimler tamamlandıktan sonra SHGM tarafından yayınlanan sınav takvimine göre sınav başvurusu yaparak teori sınavlarında başarılı olmalısınız. Bu eğitimin teori derslerini aşağıda görüntüleyebilirsiniz.
 • 010 Hava Hukuku - Air Law
 • 020 Uçak Genel Bilgisi - Aircraft General Knowledge
 • 030 Uçuş Performansı ve Planlama - Flight Performance and Planning
 • 040 İnsan Performansı ve Limitleri - Human Performance
 • 050 Meteoroloji - Meteorology
 • 060 Seyrüsefer - Navigation
 • 070 İşletme Prosedürleri - Operational Procedures
 • 080 Uçuş Prensipleri - Principles of Flight
 • 090 Haberleşme Usulleri - Communication
Private Pilot License teori eğitimini tamamladıktan sonra SHGM tarafından yayınlanan PPL sınav tarihleri takip edilerek sınavlara katılıp başarılı olunması gerekmektedir. Teori sınavlarına hazırlanırken PPL soru bankası ,Sınav hazırlık sistemleri gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Bu eğitim aşamasının ilk bölümü olan teori kısmını eğitim tamamladıktan sonra en fazla 4 defa sınava katılarak 18 ay içerisinde tamamlamalısınız.

PPL Uçuş Eğitimi Aşaması

Bu eğitimin ikinci bölümü olan pratik eğitim en az 45 saatlik eğitim süresini kapsar. Burada en az 45 saat denilmesinin sebebi bu eğitim içerisinde bulunan ilerleme kontrollerinde başarısız olunması durumunda ilave eğitim yapılması gerekebilir. Ayrıca SHGM tarafından onaylanmış eğitim programı içerisinde yetki alan ATO - Onaylı Eğitim Organizasyonları bu eğitimin 5 saatlik bölümünü simülatör ile gerçekleştirebilirler.
 
Pratik eğitimi tamamlandıktan sonra SHGM tarafından gerçekleştirilecek Check-Ride için randevu almalısınız. Bu aşamayı da başarı ile tamamladıktan sonra bu pilot lisansına sahip olabilirsiniz.

PPL Lisansı Gereklilikleri

Bu lisansı almak isteyen pilot adaylarının sağlaması gereken şartları şu şekilde özetleyebiliriz:
 • Eğitime başlamak için 16 yaş yeterli iken lisans alabilmek için minimum 17 yaşında olmalısınız,
 • En az lise veya dengi kabul edilen bir eğitim kurumundan mezunu olmalısınız,
 • En az Class 2 veya Class 1 sağlık sertifikasına sahip olmalısınız,
 • Havayolu başvurularında farklı İngilizce yeterlilik belgeleri talep edilse de bu eğitim için minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmalısınız,
 • Bu eğitim kapsamında verilen teori ve pratik eğitimleri başarı ile tamamlamalısınız,
 • SHGM tarafından yapılan teori sınavlarında başarılı olmalısınız,
 • Bu eğitim sonrasında yapılacak olan Check Ride aşamasında başarılı olmalısınız.

Hususi Pilot (PPL) Lisansı ve uçuşa dair her şey için Avian Aviation ile iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için bize ulaşın.