Bize Ulaşın
Gözlüklü Pilot Olur mu?

Gözlüklü Pilot Olur mu?

İçindekiler

Bulunduğumuz dönem içerisinde, uçuş ekibinin bir parçası olmak, sayısız insanın rüyası durumundadır. Türkiye’de de sayıları günden güne artarak, havacılık alanında eğitim hizmeti sağlayan yüksek eğitim kurumları ile uçuş eğitim merkezleri yardımıyla bu rüya, günümüzde rahatlıkla gerçeğe dönüşebilmektedir. Ülkemizde Sivil Havacılık alanında artan ihtiyaç ve bu yükselişe paralel şekilde yükselen işkolu, günden güne bu alanda yetişmiş pilot lisansı sahibi insan gücüne daha fazla ihtiyaç duyar hale gelmiştir.

Uçuş Eğitimi Aşamaları

Farklı eğitim alanları ile karşılaştırıldığında Uçuş eğitimi, bünyesinde oldukça zorlu aşamalar bulundurmaktadır. İçeriğinde hem uygulamalı hem de nazari eğitim aşamalarını içermekte ve eğitim süreçlerinin hemen hemen tamamının sonunda SHGM tarafından düzenlenen sınav ve kontrollerin her birini ayrı ayrı başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Bu nedenle uçuş ekibinin bir parçası olabilmek için yalnızca hevesli olmak yeterli değildir. Buna ilave olarak ciddi bir çalışma disiplini de havacılığın olmazsa olmazı durumundadır.

Pilot Olmak İçin Gerekli Sağlık Şartları

Tüm bunlara ilave olarak uçucu olmak isteyen adaylar henüz işin başında almayı planladıkları eğitimlere ait kriterleri taşıyıp taşımadıkları hususunda tam olarak kendilerinden emin olmalıdır. Bu kriterlerin en başında ise almayı planladıkları eğitime ait gereken tıbbi yeterlilik bulunmaktadır.

Tüm eğitim sürecinde yürütülen faaliyetlerin tamamı adayın yönetiminde devam ederken, sağlık ile ilgili yürüyen süreç tamamen adayın kontrolünden bağımsız ilerlemektedir. Profesyonel ticari pilotluk aşamasında dahi tıbbi gereklilikleri taşımayan pilotun, lisansının sağladığı yetkileri kullanması olanaksızdır.

Avian Aviation ekibi olarak, Uçuş gibi maliyeti yüksek bir eğitim sürecine girmeyi planlayan adaylarımızın, eğitime ilk başvurularından önce tıbbi yeterlilikleri hakkında bilgi sahibi olmak üzere Medical Sınıf 1 muayenelerini yaptırarak pilotaj için yeterliliklerinin uygunluğunu teyit etmelerinin uygun olacağını, değerlendiriyoruz.

Gözü Bozuk Olan Pilot Olabilir mi?

Uçuş ekibinin her bir üyesi, günün her saati pek çok bölgeye uçmakta olup gerek operasyonel gerekse uçuş emniyeti açısından sürekli dikkatli olmak zorundadır. Bu sebeple bir uçuş personeli için gözleri vazgeçilmezidir. Özellikle gözlerin sıhhatli olması, tıbbi gerekliliklerin en önde gelenlerindendir. Gözünüzün bozuk olması SHT-MED sağlık yönetmeliğinde belirtilen kriterler dahilinde olduğu sürece pilot olmanıza engel değildir. Ancak göz bozukluğu bulunan pilot gözlük veya kontak lens kullanarak görüşünü düzeltmelidir.

Gözlük Takıyorum Pilot Olabilir miyim?

Genelde gözlük kullanmanın pilotajı engelleyeceği yönünde yanlış bir kanı yaygınlaşmış olup, pilotaj göz şartları kapsamında gözlük, uçuş eğitimi veya uçuculuk meslek yaşantısının hiçbir evresinde sorun teşkil etmemektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen SHT-MED Talimatı (EASA – PART-MED) doğrultusunda pilot ve adayların tıbbi yeterlilikleri değerlendirilmektedir. Buraya kadar birçok kişinin aklına takılan gözlüklü pilot olur mu konusuna bir açıklık getirmeye çalıştık devamında da sizlere bu konuya ilişkin SHT-MED sağlık talimatında bu konuyla ilgili diğer hususlardan bahsediyor olacağız.

SHT-MED Talimatına Göre Pilotaj Göz Sağlığı Şartları Nelerdir?

Vücudumuzda görüş fonksiyonunu yerine getiren gözler, nazik yapısıyla, bulunduğumuz ortamdaki her türlü zararlının olumsuz etkilerine karşı oldukça hassastır. Bu da yer yer görme fonksiyonunun kaybolmasına kadar varabilecek fiziksel yetersizliklere sebep olabilmektedir. Toplumda pek çok insan için ufak bir problem gibi dahi görülmeyen fonksiyon kayıpları, uçucular için mühim sorunlar olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bu gibi durumlarda karamsarlığa kapılmak gereksizdir. Bu ve benzeri göz sağlığını etkileyen sorunlar, tıbbın geldiği son nokta da göz önüne alındığında, rahatlıkla ameliyat veya küçük tedavilerle giderilebilmekte ve hatta göz bozukluklarına dahi müdahale edilebilmektedir.

Ameliyat ile Göz Derecelerini Düşürenler Pilot Olabilir mi?

Ameliyat, pilotaj için sorun teşkil etmediği gibi, pilot olmak için göz bozukluğu SHT-MED ile belirlenen kriterlerin dışında olan adaylar ve pilotlar, bu ameliyatlar ile SHT-MED kriterlerini sağlamaları ve bazı ilave tetkiklerden de olumlu sonuçlar almaları halinde uçuş faaliyetlerine devam edebilirler. Bu tetkiklerin sonucunun olumsuz olduğu durumlarda ise maalesef pilotluk yetkileri kullanılamamakta ve uçuş eğitimlerine devam edilememektedir.

Buna ilaveten gözlük takması gereken pilot ve adaylar daima uçuş faaliyetlerinde yedek de dahil olmak üzere asgari 2 adet gözlükle bulunmak, gözlüklerden biri ile ilgili sorun yaşandığında derhal diğerini takarak faaliyetlerini en emniyetli şekilde sürdürmek zorundadırlar.

Ticari Pilotların Sağlık Şartları

Kariyerini ticari pilot olarak başlayıp sürdürmeyi planlayarak Ticari Pilot Lisansını almayı amaçlayan adayların sahip olmaları gerekli tıbbi koşullar SHGM tarafından SHT-MED Sağlık Talimatında düzenlenmiştir.

Ticari pilot lisansı sahibi uçuş mürettebatı olmak için gereken tıbbi kriterlerle ilgili en doğru ve güncel bilginin, SHT-MED Talimatının SHGM tarafından sürekli dünya standartları doğrultusunda güncellendiği dikkate alınarak, SHGM WEB sitesindeki en güncel talimattan incelenerek araştırılması önemlidir.

Uçuş ekibinin bir parçası olmak yolunda gereken tıbbi gereklilikler ve uçuculuk eğitimi müracaat şartları ya da eğitim süreci hakkında, Avian Aviation WEB Sitemiz ve Sosyal Medya Hesaplarımızdan paylaştığımız makalelerimiz ile diğer paylaşımlarınızdan bilgi sahibi olabilir ya da 0216 807 1 284 Müşteri Hizmetleri Hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Deneyimli personeli ile Avian Aviation, havacılık alanında sizleri hayallerinize giden yolda hazırlamayı, bilgilendirmeyi ve kılavuzluk etmeyi amaç edinmiştir.